A klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás nem csak a melegebb hőmérsékletre és a megemelkedő tengervízszintre való felkészülést jelenti az Egyesült Államokban.
Elengedhetetlen a vízkészletekkel való gondos gazdálkodás is. A Föld nehézségi erőterének változásait követő GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) műholdpáros adatainak elemzésével térképre vitték, hogy az elmúlt évtized során (pontosabban 2003 és 2012 között) hogyan változott a talajvíz szintje az ország különböző vidékein. Az adatokból az derül ki, hogy az Egyesült Államok jelentős részén nehéz időkre kell felkészülni a következő évtizedekben, ami a vízhiányt illeti.
A talajvíz szintjének változási sebessége 2003-2012 között az Egyesült Államokban. A pirostól kékig terjedő színskála 3 cm/éves csökkenéstől 3 cm/éves növekedésig terjedő értékeket jelöl. A fehér szín az állandóságot jelképezi. (Kép: NASA EO / Jesse Allen / Jay Famigleitti - University of California Irvine / Matthew Rodell - NASA GSFC)
A GRACE a felszín alatti vizek tömegvonzó hatásának változását érzékeli – természetesen az egyéb eredetű változások levonása után. Ezekből a mérésekből tudnak aztán következtetni a talajvízszint alakulására, havi átlagban. A legfeltűnőbb csökkenést Kaliforniában, valamint Texas és Oklahoma egyes síkvidéki részein tapasztalták. Ezeken a területeken a mezőgazdasági termelés a talajból kinyert vízzel való öntözésen alapul. A hosszadalmas szárazságok miatt Texas keleti fele, Alabama, és az atlanti partvidék középső részének államai is szenvednek a talajvízkészlet csökkenésétől. Északabbra, Missouri gyakori áradásokkal sújtott felső medencéje ugyanakkor 2003 óta növekvő talajvízszinttel jellemezhető.
A Science-ben nyáron publikált tanulmányt jegyző amerikai szerzők szerint a talajvízkészletek globális átlagban csökkenő tendenciát mutatnak. Ez azt is jelenti, hogy az Egyesült Államokban jelentkező problémákkal a Föld más tájain is meg kell majd küzdeni. A felszín alatti édesvízkészlet az egyetlen jelentős tartalék az olyan esetekre, amikor a felszínt hosszan tartó csapadékhiány sújtja. A klíma-előjelzések szerint a tendencia nem csak hogy folytatódik, de a helyzet egyre rosszabb lesz. Egyszerűen szólva: ami száraz, az egyre inkább az lesz, ahol pedig sok a csapadék, ott egyre több lesz.
A talajvíz világviszonylatban az édesvízkészlet nagyjából felét teszi ki. Nem csak ivóvízként, hanem a mezőgazdaságban öntözővízként is hasznosítják. Mégis, ha nem lenne az amerikai-német GRACE műholdas program, nem állna rendelkezésünkre olyan eszköz, amellyel átfogóan, havi rendszerességgel vizsgálhatjuk bolygónk készleteinek alakulását. Más műholdak erre nem képesek, a felszíni mérések pedig távolról sem elég kiterjedtek.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Föld édesvízkészletei az űrből
Műholdakkal „látható” a talajvíz változása
A talajvízszint változási sebessége a GRACE méréseiből (NASA EO)