A Sentinel-2A műhold képe segítségével Nyugat-Afrikába, a Sierra Leone folyó tölcsértorkolatához látogatunk.
A folyó az azonos nevű ország területén ömlik az Atlanti-óceánba. A mintegy 6 millió lakosú, közel 72 ezer km2 területű nyugat-afrikai köztársaság, Sierra Leone szomszédai Guinea és Libéria. Fővárosa, Freetown az alábbi műholdkép bal alsó részén látható, a folyótorkolat déli oldalán fekvő félszigeten épült.
A 2015. december 11-én készült képet az európai Copernicus földmegfigyelő program Sentinel-2A műholdjának több optikai és infravörös hullámhosszon készített felvételéből állították össze. (Kép: Copernicus Sentinel data / ESA)
Freetown gazdaságának „motorja” a forgalmas tengeri kikötője. Az ország nemzetközi repülőtere (Lungi) az öböl túlpartján, északon fekszik. A hosszú egyenes futópálya jól kivehető a műholdkép kinagyított részletén (fent középtájt).
A műholdkép közepét a Sierra Leone folyó tölcsértorkolata uralja. A mangrovemocsarak és az alacsonyan fekvő part menti területek számos vízimadár otthonául szolgálnak. A természetes élőhelyeket azonban veszélyezteti a növekvő népesség. Az elmúlt öt évben például mintegy 20 hektáron pusztították ki a mangrovét illegális építkezések során. Az ökoszisztémának nem tesz jót a szakszerűtlen hulladékelhelyezés és a nem fenntartható módon művelt halászat sem. A torkolatvidéken 295 ezer hektár terület tartozik a Ramsari Egyezmény védelme alá. Ez a vadvizeket, a vízimadarak élőhelyeit védő, fenntartható kezelésüket szorgalmazó, 1975-ben életbe lépett kormányközi megállapodás az egyik legrégebbi nemzetközi természetvédelmi egyezmény. Jelenleg világszerte több mint 2000 terület tartozik hatálya alá.
A Ramsari Egyezményt épp ma 45 éve, 1971. február 2-án írták alá egy iráni kisvárosban. Ennek emlékére ezen a napon ünneplik a vizes élőhelyek világnapját (World Wetlands Day). Az Európai Űrügynökség (ESA) az egyezmény betartásának segítésére több afrikai projekten is dolgozik, amelyek keretében műholdas távérzékeléssel szerzett adatokkal járulnak hozzá a vizes élőhelyek és a víz, mint az egyik legfontosabb természeti kincs fenntartható kezeléséhez. Ilyen a projekt a GlobWetland Africa és a TIGER.
Az ESA a vizes élőhelyek világnapja alkalmából tette közzé a Sierra Leone torkolatáról készült műholdképet, bemutatva azt heti földmegfigyelő videosorozatának múlt heti adásában.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szárazon és vízen
Vizes élőhelyek megfigyelése radarral
Rózsaszínű tó Tanzániában
Az ISS új „szeme”
München és környéke műholdas radarképen
Lisszabon radarképen
A Sierra Leone tölcsértorkolata a Sentinel-2A képén (ESA)
Sierra Leone (Wikipédia)
A Ramsari Egyezmény magyar honlapja