Tizenhárom jelöltből kettő maradt állva, két év múlva eldől, melyik lesz közülük a kilencedik Earth Explorer – de majd csak 2025-ben.
A 13 javaslatot az Európai Űrügynökség (ESA) tavaly megjelent felhívására nyújtották be. A felhívásban ötleteket kértek, hogy mi legyen az ESA Earth Explorer földmegfigyelő műholdsorozatának kilencedik tagja. (A sorozat eddigi tagjai a GOCE, a SMOS, a CryoSat, a Swarm, valamint a még készülő Aeolus, EarthCARE, Biomass és FLEX. Ezekről, illetve eredményeikről számos korábbi cikkünkben és az ESA Earth Explorer oldalán olvashatnak.) A javaslatokat az ESA földtudományi tanácsadó testülete (Earth Science Advisory Committee) értékelte, közülük a FORUM és a SKIM terveket tartották további tanulmányozásra érdemeseknek. E két tervről az elkövetkező két évben részletes megvalósíthatósági tanulmány készül. 2019-ben konzultációt tartanak a várható felhasználókkal, majd ezt követően a tagállamok képviselői döntik el, hogy a FORUM vagy a SKIM lesz az Earth Explorer sorozat kilencedik, a tervek szerint 2025-ben pályára állítandó tagja.
A FORUM (Far-infrared Outgoing Radiation Understanding and Monitoring) a Föld távoli infravörös tartományban kibocsátott sugárzását fogja mérni, 15 és 100 mikrométer között. Ennek a tartománynak a vizsgálatát új műszaki eredmények teszik lehetővé (korábban ebben a tartományban nem tudták a jel/zaj viszonyt megfelelő értéken tartani), ilyen mérést a világűrből eddig még soha nem végeztek. A fejlesztés a Leonardo MW Ltd. (korábbi nevén Finmeccanica) érdeme, a cég kifejezetten földmegfigyelő űrküldetésekben történő hasznosításra fejlesztette ki a piroelektromos detektorokat használó FTIR műszerét. A megfigyelések azért lennének fontosak, mert a Föld által ebben a tartományban kibocsátott sugárzást a légkörben lévő vízgőz és a nagy magasságban elhelyezkedő cirrusz felhők egyaránt módosítják, ezért fontos szerepet játszik a Föld energia-háztartásában, hőmérsékletének alakulásában, ezen keresztül az üvegházhatás alakulásában és az éghajlatváltozásban. A műhold mérési eredményei fontos információt szolgáltathatnának az éghajlatváltozással kapcsolatos politikai döntések előkészítéséhez. A projektet Luca Palchetti (Olasz Nemzeti Kutatási Tanács) vezeti.
A FORUM műhold a Föld által kisugárzott távoli infravörös sugárzást mérné. A hullámhossz (mikrométerben) a felső vízszintes tengelyen látható. A mérésektől elsősorban az üvegházhatás szempontjából fontos eredményeket várnak (Kép: INO / CNR)
A SKIM (Sea-surface Kinematics Multiscale monitoring) a tengerfelszín kinematikáját, az óceáni áramlásokat vizsgálná. Erre a műholdra is műszaki újdonságot jelentő műszer kerülne, nevezetesen egy széles letapogatási sávú, soknyalábú radar-altiméter, amely Doppler-módszert használva közvetlenebb méréseket tesz lehetővé, mint a hagyományos műholdas altiméterek. A műszerrel néhány naponként végig lehetne mérni a világtengerek felszínének vízszintes és függőleges irányú mozgását. Ennek alapján pontosabban meg lehetne érteni az óceánok és a légkör kölcsönhatását, például azt, hogyan szivárog vissza a légköri szén-dioxid az óceánok vizébe. Különösen nagy lenne a mérések jelentősége a gyorsan változó Jeges-tenger esetében és az egyenlítő vidékén, ahol a hagyományos altiméterekkel nem tudnak hasznos méréseket végezni.
Az óceáni áramlások nagy felbontású szimulációja a Golf-áramlat modellezett örvényével. Hasonló méréseket várnának a SKIM műholdtól. (Kép: CLS / CNES / C. Ubelmann) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A NASA földmegfigyelő műholdjai
FLEX: az ESA következő földmegfigyelő műholdja
Az ESA földmegfigyelési tervei (2. rész)
Az ESA földmegfigyelési tervei (1. rész)
Biomass: európai földmegfigyelő hold 2020-ra
Két új koncepciót választott kidolgozásra az ESA az Earth Explorer műholdsorozatba (ESA)
Az ESA földmegfigyelési stratégiája (2015, pdf, letölthető)
Az ESA „Élő bolygó” programja (2015, pdf, letölthető)
Az ESA Earth Explorer műholdsorozata
A FORUM műhold terve
A SKIM műhold terve