Március 9-én az ESA kísérletinek szánt, két évnyi működésre tervezett földmegfigyelő holdja lett a legtovább működő európai távérzékelő műhold.
Az eddigi csúcsot 5982 Föld körüli pályán töltött nappal az ERS-2 tartotta. A 2001. október 22-én indított Proba-1 továbbra is jól működik, értékes hiperspektrális távérzékelési adatokat gyűjtve bolygónk felszínéről. Mint neve (Project for On-Board Autonomy) is mutatja, a Proba-1 eredetileg elsősorban technológiai kísérletként repült. (Korábbi, még a kísérleti sorozat Proba-2 holdjának felbocsátása előtti cikkeinkben az első műholddal egyszerűen csak Proba néven találkozhattak olvasóink. – A szerk.) Egyrészt az autonóm, a fedélzeten elvégzett számításokon alapuló működési mód kikísérletezésére, másrészt egy sor innovatív berendezés űrbeli kipróbálására szánták. Nem csak a kamerák – a hiperspektrális képalkotást végző CHRIS (Compact High Resolution Imaging Spectrometer) és az 5 m-es felszíni felbontású, fekete-fehér képek készítésére használt HRC (High Resolution Camera) – voltak új fejlesztésűek, hanem újszerű megoldású napelemeket, akkumulátorokat, mikroprocesszort, a műhold térbeli orientációját biztosító módszert is kipróbáltak a Proba-1-en. A most már az ESA földmegfigyelési programja számára adatokat gyűjtő, robusztusan megépített műhold 17 év után is kitűnően működik.
A Proba-1 képe Szerbia fővárosáról, Belgrádról 2018. január 24-én készült. (Kép: ESA 2018, CC BY-SA 3.0 IGO)
A kocka alakú, mindössze 1 köbméteres térfogatú mikroműhold fő műszere, a CHRIS akár 63 különböző hullámsávban képes programozottan felvételeket készíteni, a hullámhossztól függően 17 m és 34 m közötti felszíni felbontással, ötféle beállítható nézőpontból. A Proba-1 eddig majdnem 1300 különféle környezeti kutatási projektet szolgált ki, több mint 60 országból származó kutatók közreműködésével. Figyelte például az erdőket, a beépített városi területeket, a gleccsereket, a vizeket, felvételeit alkalmazták mezőgazdasági és térképezési célokra.
A legtöbb földmegfigyelő műholddal ellentétben a Proba-1 gyorsan tudja változtatni kameráinak nézési irányát, kompenzálva 7.5 km/s sebességét. Egyetlen pálya mentén akár ötféle eltérő szögből is tudja fényképezni ugyanazt a területet. (Kép: ESA)
Szó sincs még a műhold tudományos pályafutásának befejezéséről, és mind a mérési, mind az adateldolgozási módszerek terén szerzett tapasztalatok hasznosulnak a jövő távérzékelő műholdas programjaiban. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Svalbard fentről
A Maldív-szigetek űrfelvételen
Pálma-sziget Dubai partjainál
A Proba jól sikerült
A Proba-1 időtartamrekordja (ESA)