Gyakran mutatjuk be portálunkon is az algavirágzás látványos képeit. Nemrég világméretű összesítés készült a jelenség előfordulási gyakoriságáról.
Ha a fitoplankton robbanásszerűen elszaporodik a tengerben, akkor akár sok ezer négyzetkilométerre kiterjedő területen a tengervíz áramlását, örvényeit kirajzoló, látványos, kékes, zöldes, néha piros minták jelennek meg, amelyekről a műholdak vagy az űrhajósok látványos felvételeket készíthetnek. A fitoplanktonnak kritikus szerepe van az óceáni, tengeri ökoszisztémában, túlzott elszaporodása veszélyeztetheti a part menti vizek élővilágát, a halászatot, lokálisan oxigénben elszegényítve a tengervizet. Egyes algafajok mérgező anyagokat termelnek, így elszaporodásuk az emberi egészségre is veszélyt jelenthet. Egy újabb kutatás szerint a huszonegyedik században kiterjedtebb és gyakoribb lett az algavirágzás jelensége.
Egy nemzetközi kutatócsoport 18 évre visszamenőleg elemezte a NASA Aqua műholdján működő MODIS közepes felbontású spektroradiométer adatait, és a műholdas adatok alapján a 2003–2020 közötti évekre előállították a tengerpartok közelében a fitoplankton elszaporodásának első globális adatbázisát. Az adatbázis dokumentálja, mikor és hol lépett fel a jelenség.
A térkép a part menti vizekben bekövetkező algavirágzás gyakoriságát mutatja a vizsgált időszakban. A piros különböző árnyalataival megjelenített területeken a vizsgált (2003–2020) időszakban a színskálának megfelelően gyakoribbá vált a jelenség. Ugyanakkor jelentősek a kékkel jelölt területek, ahol kevésbé gyakran következett be a jelenség. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin, az adatok forrása: Dai Y. et al. 2023)
A kutatók nem kevesebb mint 760 000 MODIS felvétel elemzésével megállapították, hogy a 126 ország tengerpartját érintő algavirágzás a vizsgált időszakban 60%-kal gyakoribbá vált, területi kiterjedése pedig 13%-kal nőtt. A partközeli algavirágzások 31,5 millió négyzetkilométer területet érintettek, ami az óceánok vízfelszínének 9 százaléka. Eredményeiket a fenti térképen összegezték. Az algavirágzás gyakorisága elsősorban a déli félgömbön, illetve északon a magasabb földrajzi szélességeken nőtt. A kutatók megállapították, hogy az óceánok vize keveredése mértékeként használt egyik paraméter, a vízfelszín hőmérsékleti gradiense jó korrelációt mutat az algavirágzás gyakoriságával. A fitoplankton elszaporodását az a tápanyagbőség segíti, amelyet az úgynevezett óceáni feláramlás hoz létre, amikor a tápanyagokban gazdag hideg víz a tenger mélyebb rétegeiből felfelé áramlik és összekeveredik a melegebb felszíni vízzel.
Algavirágzás az Alaszkai-öbölben. (Kép: NASA Earth Observatory, Norman Kuring, MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE és GIBS/Worldview)
Az algavirágzás legjelentősebb növekedése a magas földrajzi szélességeken működő jelentős tengeráramlások térségében következett be, elsősorban a Japán-tengeren és az Alaszkai-öbölben. Egyes áramlások viszont, például a Csendes-óceánban Kalifornia partjainál, csökkentették a feláramlást, ezért ott az algavirágzás gyakorisága csökkent. Az algavirágzás gyakoriságát a mezőgazdaságban a műtrágyák használata és a parti vizekben az akvakultúrákban folyó termelés is befolyásolja, mert ezekből a forrásokból többlet tápanyag jut a tengervízbe, de ebben a vonatkozásban csak egyes területeken tudtak korrelációt kimutatni, míg más területeken nem.
A kutatók arra is rámutattak, hogy a módszer nem tesz különbséget a fitoplankton különböző fajai között, vagyis a műholdas távérzékeléssel nem tudnak különbséget tenni a veszélytelen, illetve a helyi élővilágra veszélyes mérgező anyagokat termelő fajok között. A jövőben a NASA új küldetése, a PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem) szélesebb hullámhossz-tartományban végez majd méréseket, ami ezt a megkülönböztetést is lehetővé teszi.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Algavirágzás Dél-Amerikában
Lélegző óceánok
Algavirágzás délen
Algavirágzás az Arab-tengeren
Egyre jobban burjánzik a fitoplankton a tengerpartok mentén (NASA EO)