A napelemtáblák. Bár telepítésükre a sivatagok a legalkalmasabbak, a nagyobb vízfelszíneken is elhelyezhetők az energiatermelő egységek.
Akárcsak a hasonló szárazföldi létesítmények, egyes vízen úszó napelemfarmok (floatovoltaics) is elég nagyok ahhoz, hogy a világűrből is jól láthatók legyenek.
A NASA Landsat–9 műholdján működő OLI–2 (Operational Land Imager) 2023. február 10-én készített felvétele a Narmada folyó felduzzasztásával létrejött mesterséges tóról. Az Omkareshwar gát és Mandhata (más néven Omkareshwar vagy Shivapuri) város balra fent látható. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
Ugyancsak a Landsat–9 OLI–2 kamerája készítette ezt a felvételt is, de két évvel később, 2025. január 30-án. A tározó vízfelszínének jelentős részén az energiatermelő egységek úsznak. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A bemutatott képpáron egy indiai létesítmény építése követhető, a két felvétel készítése között eltelt két év alatt kiépült az energiatermelő rendszer a közép-indiai Narmada folyó gátja mögött kialakított mesterséges tavon. Az 1315 km hosszú Narmada (vagy Nerbudda) India azon kevés folyóinak egyike, amelyik keletről nyugatra tart, így az Arab-öbölbe ömlik. A képeken látható Omkareshwar gát 2003 és 2007 között épült. A gát mögött létrejött mesterséges tó vízfelszíne meghaladja a 90 km2-t, a 987 millió köbméter víztérfogatú tó vizével 132 500 hektár mezőgazdasági területen biztosítható az öntözés. A gát vízerőművének beépített kapacitása 520 MW.
Az úszó napelempark építése jelenleg is tart. Tervek szerint teljes kiépítése után teljesítménye felülmúlja a vízerőműét, ugyanis 600 MW kapacitásúra tervezik. Építését 2024-ben hátráltatta, hogy egy viharban az úszó egységek nem megfelelő rögzítése miatt a létesítmény megrongálódott. Ennek ellenére 2024-ben két különböző üzemeltető is üzembe helyezett egy-egy nagyobb egységet, az egyiket augusztusban 90 MW teljesítménnyel, a másikat novemberben 126 MW teljesítménnyel. Utóbbinak az energiatermelő egységei 2,6 km2 területet foglalnak el a vízfelszínből. Az energiatermelés mellett további előnyük, hogy csökkentik a párolgást, ezáltal becslések szerint évente 32,5 millió m3 öntözővizet sikerül megőrizni a mezőgazdaság számára.
Indiában nem ez az egyetlen úszó napelempark. Az Omkareshwar gát mögötti létesítménytől mintegy 500 km-re délkeletre a Ramagundam projekt 100 MW teljesítménnyel működik, 1400 km-re délre pedig Kayamkulam közelében 92 MW teljesítményt szolgáltatnak az úszó napelemek.
Szakértők rámutatnak az úszó naperőművek létesítésének kockázataira is. Ezek közé tartozik, hogy magasak az előzetes költségek, a létesítmény jobban ki van téve a természeti erők hatásának és hosszú távon a vízfelszín napelemekkel borítása kedvezőtlen hatással lehet a vízminőségre. Ugyanakkor a járulékos előnyök között figyelembe kell venni a párolgás csökkentését, az algák elszaporodásának akadályozását, emellett az úszó létesítmények jó alternatívát jelentenek olyan területeken, ahol a szárazföldön kevés az erre a célra feláldozható terület. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Óriás napelempark
Úszó napelemek
Naperőművek Kínában
Napelemfarm a Góbi-sivatagban
Floating Solar in Madhya Pradesh (NASA Earth Observatory)
A Learning Experience: Case studies of Omkareshwar’s floating solar projects (Renewable Watch)