E három látszólag távoli fogalom kapcsolatát mutatjuk be annak nyomán, hogy az ESA egyik beszállítója előállított egy olyan mikrohullámú berendezést, amellyel forradalmasítható a repülőtéri biztonsági átvilágítás.
Aki utazott már repülővel, át kellett menjen egy speciális kapun. A fémdetektor segítségével ellenőrzi a biztonsági személyzet, hogy nincs-e az utasnál fegyver, robbanószer vagy más veszélyes tárgy. Az új berendezés milliméteres hullámhosszú sugárzással működik, és nagy előnye, hogy nem csak a fémből készült tárgyakat képes kimutatni. A berendezés neve Tadar, ugyanúgy, mint egy Brazíliában honos denevérfajtának. Gyártója egy írországi vállalat. A denevérre való utalás szellemes, hiszen közismert, hogy ezek az állatok ultrahang kibocsátásával, és a visszaverődő jel értelmezésvel tájékozódnak, s a rovarokra is így vadásznak. (Az összehasonlítás ugyanakkor félrevezető is, hiszen míg a denevérek a levegő sűrűségváltozásaként továbbterjedő, az emberi füllel is érzékelhető hanghoz hasonló, de annál magasabb frekvenciájú jeleket használnak, addig a szóban forgó berendezés esetében elektromágneses hullámokról van szó. - A szerk.)
A képalkotó rendszer kifejlesztéséhez az alapötletet az ESA űrprogramjaihoz gyártott szélessávú kommunikációs, illetve csillagászati célú mikrohullámú berendezések adták. A cégnél felhalmozódott technológiai ismereteket így egy „civil” területen is hasznosítani tudják. A Tadar működése a tárgyak által kibocsátott vagy visszavert természetes sugárzás detektálásán alapul. A 3 mm hullámhosszú elektromágneses sugarak áthatolnak a ruhán, de a nagyobb sűrűségű tárgyakon nem. Így a ruha alatt elrejtett fegyver, robbanószer, stb. árnyékolja az emberi test természetes sugárzását. Minden anyagtípus rendelkezik egy rá jellemző sugárzási energiaeloszlással, így a megfelelő detektorral könnyen azonosítható.
Kapcsolódó linkek:
Az ESA híre a mikrohullámú reptéri ellenőrző készülékről