Az űreszközöket pályára állító Proton hordozórakéta szerdán Bajkonurból startolt.
A hóval borított indítóhelyről február 11-én, magyar idő szerint 1:03 perckor (helyi időben napkelte előtt) emelkedett a magasba a nagyteljesítményű, háromfokozatú orosz hordozórakéta. A geostacionárius pályára szánt műholdak, az Ekszpressz-AM44 és Ekszpressz-MD1 a rakétához szerelt Briz-M végfokozat segítségével érték el tervezett pályájukat.
A Proton-M rakéta a start előtt, Bajkonurban. (Kép: Roszkoszmosz)
Mindkét űreszközt Oroszországban építették, az európai Thales Alenia Space szállította a távközlési berendezéseiket. A műholdas távközlésért felelős orosz állami vállalat (RSCC) üzemelteti őket, mind kormányzati, mind kereskedelmi felhasználási céllal. A nagyobb méretű (2,5 tonna tömegű) Ekszpressz-AM44 a 11° nyugati hosszúság fölötti pozícióba kerül majd. Az öregedő Ekszpressz-A3 műholdat váltja fel. Az új műholdon 16 Ku-, 10 C- és 1 L-sávú transzpondert helyeztek el. Digitális televíziós és rádiós műsorsugárzásra, adatátvitelre, videokonferenciák adattovábbítására, internetes szolgáltatásra használják majd, a remények szerint legalább 12 évig.
Az utolsó műveletek a napelemeken, a szerelőcsarnokban. (Kép: Roszkoszmosz / Sz. Szergejev)
A kb. 1,1 tonnás Ekszpressz-MD1 egy új, kisebb méretű generáció első darabja. A 80°-os keleti hosszúsági kör és az Egyenlítő metszéspontja fölé kerül. Nyolc C- és egy L-sávú adatátjátszó berendezését kormányzati szervek kommunikációs céljaira használják majd. A következő azonos felépítésű, MD2 jelű műhold rövidesen szintén indulhat.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Proton idei első startja
Tönkrement orosz távközlési hold
A két orosz távközlési hold startjáról (Spaceflight Now)