Az orosz Proton rakétával startoló amerikai SkyTerra-1 feladata a földi szélessávú hálózatok kiegészítése.
A bajkonuri indítás pontos időpontja november 14-én, magyar idő szerint 18:29-kor volt. A SkyTerra-1 műholdat, amely a virginiai székhelyű LightSquared (korábbi nevén SkyTerra) vállalat első űreszköze, a Boeing cég építette. Egy ugyanilyen, 2011-ben indítandó űreszköz segítségével kapcsolják össze a földi hálózatokat, 2016 végéig mintegy 260 millió amerikai felhasználót szolgálva ki.
A közel 60 m magas Proton rakéta csütörtöki útja a 39. számú bajkonuri startállás felé. (Video: Roszkoszmosz)
Az először elnyúlt átmeneti pályára kerülő SkyTerra-1 indítását augusztusról halasztották el mostanra. (Időközben csapágyakat kellett cserélni a műhold térbeli helyzetének stabilizálására szolgáló négy pörgettyűben.) A végleges, a saját fedélzeti hajtóművel kialakítandó geostacionárius pálya 101,3° nyugati hosszúság fölött lesz, ahonnan az Egyesült Államok, Kanada, Mexikó, és a karib-tengeri országok mobil távközlési felhasználói érhetők el. A műholdon egy nagyméretű, 22 m-es átmérőjű, L-sávú antennát nyitnak majd ki. A LightSquared célja ún. negyedik generációs mobil szélessávú adatátviteli szolgáltatás létrehozása, amelyben a hagyományos földi adatátviteli hálózatokat műholdakkal kombinálják. A rendszer olyan távoli, félreeső vidékeket is elér, ahol eddig nem épült ki a megfelelő földi infrastruktúra.
A SkyTerra-1 a Föld körül. (Fantáziakép: Boeing BSS)
A mostani volt a Proton rakéták idei tizedik startja, amiből hetet szervezett kereskedelmi alapon az ILS (International Launch Services) vállalat. Az ILS számára összesen eddig már 63-szor indult az orosz nehézrakéta.
Kapcsolódó linkek:
A SkyTerra-1 startja (Spaceflight Now)
LightSquared honlap