Az orosz nehézrakéta kereskedelmi indítás keretében vasárnap egy rekordteljesítményű európai távközlési műholdat állított pályára.
A start december 26-án, magyar idő szerint 22:51-kor rendben megtörtént a kazahsztáni Bajkonurból. A sikernek a szokásosnál nagyobb hírértéket ad, hogy a Proton előző, december eleji indítása során elveszett három orosz GLONASSZ navigációs műhold. Akkor a hiba oka az volt, hogy rakéta végfokozatát az előírtnál több hajtóanyaggal töltötték fel, ezért nem tudott elég magas pályára kerülni. Most eleve egy másik, Briz-M végfokozatot használtak, ezért az a hiba nem ismétlődhetett meg.
KA-SAT. (Fantáziakép: Astrium)
A frissen pályára állított, több mint 6 t tömegű KA-SAT az európai kontinens első, kifejezetten nagy sávszélességű, Ka-sávú internetes adatátvitelre épült műholdja. Az űreszközön elhelyezett 82 transzponder teljes kapacitása 70 Gbit/s. (A hagyományos Ku-sávú holdakénak ez a 35-szöröse, és állítólag ötször akkora, mint az eddigi legnagyobb kapacitású távközlési műholdé.) A lefedett terület Európán kívül magában foglalja Észak-Afrika és a Közép-Kelet egyes részeit is. A KA-SAT üzemeltetője a párizsi székhelyű Eutelsat. A műhold a most elért, elnyúlt átmeneti pályáról rövidesen geoszinkron pályára kerül, a 9° keleti hosszúság környezetébe. Az Astrium Eurostar E3000 platformjára épült űreszköz a tesztelések után májusban állhat az előfizetők rendelkezésére, és 15 éven át szeretnék szolgálatban tartani. Az Eutelsat Tooway nevű szolgáltatását segíti majd, egymilliónál is több felhasználónak a hagyományos földi szélessávú infrastruktúráéval vetekedő árakon kínálva az internetes hozzáférést.
A Proton rakéta 2010-ben 12 alkalommal indult, ezek közül egy (az említett GLONASSZ start) volt sikertelen. A nyolc kereskedelmi (tehát nem orosz állami megrendelésre végzett) indítás mindegyike sikerült.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Zöld jelzés a Proton rakétának
Szerencsétlenül járt orosz navigációs holdak
A KA-SAT startja (Spaceflight Now)