Májusban hat, később még tizenkét taggal bővülhet a globális műholdas mobil távközlési szolgáltató flottája.
A kereskedelmi mobil távközlési hálózat tavaly októberben felbocsátott hat új generációs műholdja közül négy mostanra már kész bekapcsolódni a Globalstar szolgáltatásába. A másik két űreszköz beüzemelésén még dolgoznak, azok egyelőre átmeneti pályán keringenek. A cég májusban további hat új űreszközt szeretne pályára állítani, sőt az év hátralevő részében még két ilyen hatos indítást tervez. A startokra a kazahsztáni Bajkonurból, orosz Szojuz hordozórakétákkal kerül majd sor.
A Föld körüli térséget „behálózó” Globalstar műholdrendszer elemei nyolc különböző síkban, kb. 1400 km magas körpályákon keringenek, hang- és adatátviteli szolgáltatást nyújtva a rendszer előfizetőinek. A jelenleg működő 40 hold többnyire 1998 és 2000 között állt pályára. A régieket folyamatosan vonják ki a szolgálatból, ahogy érkeznek az új generáció képviselői. A második nemzedékben 15 éves élettartamra tervezett űreszközöket használnak, így a szolgáltatás jövője 2025-ig mindenképp biztosítottnak látszik. A tervezett 24 új generációs, és a régiek közül a legutoljára felbocsátott 8 mesterséges hold alkotja majd a közeljövőben a 32 tagú működő rendszert.
Globalstar műholdak a Föld körül. (Fantázaikép: Thales Alenia Space)
A Globalstar által nyújtott, műholdas közvetítéssel létrejövő adatátvitel főleg olyan távoli vidékeken hasznos, ahol nincs megfelelően kiépítve a földi mobil vagy vezetékes távközlési infrastruktúra. A cég a műhold-konstelláció jelenleg folyó frissítésébe 1 milliárd dollárt fektet.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Frissül a Globalstar műholdrendszer
Konstellációk kora
Négy új Globalstar műhold indult
Új Globalstar holdak Szojuz rakétával
A Globalstar fejlesztéséről (Spaceflight Now)
Globalstar honlap