A geostacionárius pályára készült Express AM-4 egy Proton rakétával startolt Bajkonurból, hogy a kontinensnyi ország műholdas adatátviteli kapacitását növelje. A pályára állítás azonban nem sikerült tökéletesen.
Az Express AM-4 (oroszos átírással Ekszpressz AM-4) magyar idő szerint augusztus 17-én 23:25-kor (Kazahsztánban már másnap hajnalban, 18-án 3:25-kor) emelkedett a magasba az orosz nehézrakétával. Kilenc órán át tartó repülés végén a Briz-M végfokozat nem pontosan a tervezett pályára juttatta a holdat, sőt az első közleményekből az sem volt világos, hogy elvált-e a műhold a végfokozattól. Innen az Express AM-4 saját hajtóműveivel a következő napokban érte volna el a 36 ezer km magas körpályát. (A geostacionárius pozíciója a tervek szerint 80° keleti hosszúság fölött lenne.) A végfokozat ötszöri begyújtása közül az utolsó feltehetően nem sikerült, a kommunikáció mindenesetre megszakadt a földi irányítókkal. Az Express AM-4 tehát egyelőre átmeneti pályán maradt. Pillanatnyilag nem tudni, hogy megemelhető lesz-e a pályája a szükséges mértékben.
Az új, 5,7 tonnás, nagy teljesítményű távközlési műholdat az európai EADS Astrium építette, 15 éves tervezett élettartammal. Feladata, hogy távközlési szolgáltatásokat nyújtson Oroszország és a környező államok számára. Üzemeltetője a polgári űrtávközlésért felelős orosz állami vállalat (RSCC). A cég a kezelésében levő űreszközök felhasználásával többek között kormányzati távközlési rendszereket működtet, televíziós és rádiós adásokat sugároz, szélessávú internetkapcsolatot teremt megrendelői számára.
Az Express AM-4 az Eurostar E3000 műholdplatformra épült. (Fantáziakép: EADS Astrium)
Az Express AM-4 a sorozat eddigi legnagyobb műholdja, és egyúttal a legnagyobb teljesítményű, amelyet Európában építettek: fedélzeti berendezései 16 kW elektromos teljesítményt használnak. Összesen 63 transzponderrel szerelték fel a C-, Ku-, Ka- és L-sávban. Nem kevesebb mint 12 antennájával lényegében egész Oroszország területét lefedné, Európa keleti részétől egészen a Csendes-óceánig.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Orosz távközlési hold indult
Távközlési műholdak: Európa feljövőben
Az Express AM-4 startja és problémái (Spaceflight Now)