A párizsi székhelyű Eutelsat vállalat W3C jelzésű távközlési holdját Hosszú Menetelés-3B hordozórakétával állították pályára.
A start Hszicsangból október 7-én, magyar idő szerint 10:21-kor történt. Az Eutelsat-W3C a sikeres indítást követő 10 napon belül geostacionárius pályára kerül majd, 16° keleti hosszúság fölé. Lefedettségi területe Európától az Indiai-óceánig terjed. Összesen 53 Ku- és 3 Ka-sávú transzponderével egyrészt televíziós műsorokat továbbít (elsősorban Közép-Európába), másrészt adatátviteli szolgáltatást végez.
A startot a Hosszú Menetelés rakéták kereskedelmi hasznosításáért felelős kínai állami vállalat szervezte. Érdekessége, hogy 1999 óta ez volt az első nyugati megrendelés. (Európai gyártású műholdakat az elmúlt évtizedben is állítottak pályára kínai hordozórakétákkal, de azok ázsiai üzemeltetők megrendelésére készültek.) Azért ilyen ritkák ezek az események, mert az Egyesült Államok kormányának rendelkezései értelmében nem kerülhetnek kínai rakétára olyan eszközök, amelyekben amerikai alkatrészt használtak fel. Így az Eutelsat-W3C gyártója, a Thales Alenia Space felkészült az ilyen komponensektől mentes űreszközök gyártására is. A műhold-üzemeltetők számára a kínai rakéták azért csábítóak, mert a start ára lényegesen kedvezőbb, mint a konkurenseknél.
Az Eutelsat két héten belül másodszor tudta frissíteni műholdflottáját, legutóbb a Sea Launch Zenyit rakétájával indult az Atlantic Bird-7. A hamarosan üzembe álló, 15 éves élettartamra tervezett Eutelsat-W3C a cég 16° keleti hosszúságnál most üzemelő három régebbi műholdjának (Eurobird-16, Eutelsat-W2M és SESAT-1) szerepét veszi át.
A fantáziaképen látható, 5,4 tonna tömegű Eutelsat-W3C a Thales Alenia Spcace Spacebus-4000 platformjára épült.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Műholdgyártók konkurenciaharca
Sikeres starttal tért vissza a Sea Launch
Az Eutelsat-W3C startja (Spaceflight Now)