A SES-4 távközlési hold Proton rakétával indult Bajkonurból. A startot tavaly decemberről halasztották januárra, majd mostanra.
A Proton-M rakéta startjára február 14-én, magyar idő szerint 20:36-kor került sor Kazahsztánból. (Az eseményt egy az utolsó pillanatban kiderült műszaki probléma miatt tavaly december 26-ról halasztották el január 28-ra, majd végül mostanra.) Az orosz hordozóeszközt ezúttal az ILS (International Launch Services) vállalat bocsátotta a megrendelő, a luxemburgi székhelyű műholdüzemeltető rendelkezésére. A SES ötven távközlési űreszközből álló flottájában a mostani, legújabb darab a legnagyobb teljesítményű.
A Proton 10 perc alatt elvégezte feladatát, a SES-4 jelzésű műhold szuborbitális reptetését, majd a rakéta Briz-M végfokozatát 9 óra alatt 5 különböző alkalommal gyújtották be, mire az űreszköz elérte a tervezett átmeneti pályáját. Onnan rövidesen megközelíti kijelölt geostacionárius helyzetét, az Egyenlítő és a 22° nyugati hosszúsági kör metszéspontja, az Atlanti-óceán fölött. A 6,18 t tömegű, 15 éves működésre szánt űreszközt a Space Systems/Loral építette, és igazi „nagyágyú”: fedélzetén nem kevesebb, mint 52 C-sávú és 72 Ku-sávú transzpondert helyeztek el. Majdani lefedettségi területébe négy kontinens (Amerika, Európa, Afrika és Ázsia) is beletartozik. Elsősorban mobil felhasználók és tengeri hajók kommunikációját segíti szélessávú kép- és adatátvitellel.
A SES-4 (korábbi jelzéssel NSS-14) C- és Ku-sávú lefedettsége. (Kép: SES World Skies)
A SES-4 pozíciójában jelenleg az NSS-7 műhold szolgál, amely még 2002-ben indult egy Ariane-4 rakétával. A váltás megérkeztével a régebbi holdat 2 fokkal keletebbre helyezik át.
A mostani start volt az ILS által szervezett 70. kereskedelmi Proton-repülés az elmúlt 15 év alatt. Egy másik kerek szám: a SES számára most 20. alkalommal állított pályára műholdat az ILS. 2011-ben a Proton rakétát öt alkalommal használták kereskedelmi starthoz – ha nem jön közbe a késés, ez lett volna a hatodik, de így már átcsúszott 2012-re.
Kapcsolódó linkek:
A SES-4 startjáról (Spaceflight Now)