Hétfőn egy Proton rakétával indított orosz és indonéz távközlési hold veszett el, a Briz-M végfokozat hibájából.
A Bajkonurból augusztus 6-án, magyar idő szerint 21:31-kor startolt Proton hordozórakéta Briz-M végfokozata idő előtt leállt, így nem a megfelelő pályára állította két hasznos terhét. Egy éven belül ez volt a második hasonló kudarc.
A Proton még normálisan kezdődött, de szerencsétlenül végződött hétfői startja a kazahsztáni Bajkonurból. (Kép: Hrunyicsev)
A Briz-M mostani „áldozatai” a Telkom-3 és az Express-MD2. Mind az indonéz, mind az orosz műhold geostacionárius átmeneti pályára kellett volna álljon, a végfokozat előre megtervezett öt pályamódosító manővere után. Onnan saját hajtóműveikkel érték volna el a 36 ezer km magas geostacionárius körpályát. A repülési adatok szerint a Briz-M harmadik begyújtása még rendben megtörtént, de a névleges 18 perc 5 másodperc helyett csak 7 másodpercig tartott. Az eredmény: a hordozóeszköz és a vele együtt repülő két műhold kb. 50°-os hajlásszögű, 270 km és 5000 km közt változó magasságú, elnyúlt pályán ragadt. Igen valószínűtlen, hogy bármi hasznosat tudnának kezdeni velük...
Tavaly augusztusban a nagyméretű orosz Express-AM4 távközlési hold járt hasonlóan. Azóta viszont a Briz-M végfokozatok már 11 másik Proton rakétával repültek, hibátlanul. A következő ilyen startot augusztus 23-ára tervezték az Intelsat-23 távközlési műholddal. Azt az amerikai székhelyű International Launch Services (ILS) vegyesvállalat szervezi, a mostani indítás az orosz állami Hrunyicsev cég irányítása alatt történt. A vizsgálatok befejezéséig az újabb startokat természetesen elhalasztják, hiszen ugyanazt a Proton/Briz-M rendszert használnák.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Európában épült orosz távközlési hold indult
Egyelőre nem indulnak Proton rakéták
Lezuhan egy orosz műhold – ezúttal irányítottan
A Telkom-3 és az Express-MD2 sikertelen startja (Spaceflight Now)