Az Alphasat I-XL az első, amely az újonnan fejlesztett Alphabus platformra épült. Az ESA technológiai kísérletei is helyet kaptak rajta.
Az eddigi legnyagyobb méretű (6,65 tonnás), legkorszerűbb európai távközlési hold július 25-én, magyar idő szerint 21:54-kor állt pályára egy Ariane-5 hordozórakéta segítségével, a Francia Guyanában fekvő Kourou űrközpontból. A rakétán kisebb (2 tonnás) „társbérlője” az indiai INSAT-3D meteorológia műhold volt, amely geostacionárius pályára kerül (82° keleti hosszúság fölé), és adatátjátszó, valamint keresési és mentési funkciót is ellát majd.
Az Alphasat I-XL (más néven Inmarsat-XL) az Inmarsat műholdas távközlési szolgáltató megrendelésére épült az EADS Astriumnál, az Európai Űrügynökség (ESA) részvételével. Az elsősorban távközlési célú űreszköz fedélzetén az ESA négy technológiai demonstrációs kísérlete, köztük egy lézeres kommunikációs terminál is repül. Emellett helyet kapott a műholdon egy a sugárzási környezetet vizsgáló műszer, egy új frekvenciák (Q- és V-sáv) használatát kipróbáló rádiós adatátviteli berendezés és egy kísérleti csillagérzékelő is. Az Alphasat I-XL ugyancsak geostacionárius pályán működik majd, 25° keleti hosszúság fölött. Fő feladata az Inmarsat már létező globális szélessávú műholdas mobil távközlési rendszerének (Broadband Global Area Services, BGAS) kapacitásbővítése Európában, Afrikában, Ázsiában, a Közép-Keleten. Tervezett működési élettartama 15 év.
Az Alphasat teljes méretű modellje az idei Le Bourget légi bemutatón, az ESA kiállítási standján. (Fotó: Guy Lebègue / Wikimedia Commons)
Ez az első alkalmazása az Alphabus nevű új műholdplatformnak, amelyet az Astrium és a Thales Alenia Space közösen fejlesztett, az ESA és a Francia Űrügynökség (CNES) pénzügyi közreműködésével. Az európai űripar ezzel a remények szerint be tud majd lépni a műholdas távközlési piac legjövedelmezőbb felső szegmensébe. Az új platformra épülő műholdakra komoly megrendelésekre számítanak a jövőben.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Távközlési műholdak: Európa feljövőben
Európai űrtávközlési évfordulók
Az Alphasat I-XL és az INSAT-3D startja (Spaceflight Now)