Az amerikai berendezés, amellyel optikai adatátviteli eljárást tesztelnek, még az idén feljuthat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
Az OPALS (Optical Payload for Lasercomm Science) nevű berendezés egy Dragon teherűrhajó fedélzetén (a decemberre tervezett CRS-3 jelű repüléskor) utazik az ISS-re, ahol az űrállomás külső részén kap helyet. A NASA fejlesztésének helyszíne a kaliforniai Jet Propulsion Laboratory (JPL) volt, de az új kommunikációs technológia tesztelésére szánt berendezés júliusban már eljutott a majdani starthelyre, a floridai Kennedy Űrközpontba.
Az OPALS lézernyalábja az űrállomásról a Föld felé. (Fantáziakép: NASA)
A lézersugarak, mint vivőhullám segítségével megvalósított optikai adatátvitel a jövő űreszközei számára a most rádiós úton elérhetőnél 10-100-szor nagyobb adatátviteli sebességet biztosíthat. Ez mind a tudományos űreszközök, mind például a kereskedelmi távérzékelő műholdak számára nagy előrelépés lenne.
Az űrállomás megfelelő helyszínt és technikai hátteret nyújt egy ilyen kísérlet számára. A résztvevő földi állomás a kaliforniai Wrightwood városa mellett, Los Angeles közelében lesz (Optical Communications Telescope Laboratory, OCTL). Egy-egy átrepülés alkalmával, miközben a látómezőben tartózkodó földi teleszkóppal folyamatosan tartják a kétirányú kommunikációs kapcsolatot, kísérletképpen videofelvételeket sugároznak majd le. A programon dolgozó mérnökök hasonlata szerint az ISS magasságában repülő eszközzel az optikai kommunikáció olyasmi kihívás, mintha egy lézeres mutatóval két percen át egy emberi hajszál átmérőjével azonos nagyságú, 10 méterre levő pontra kellene irányozni, miközben sétálunk... Az OPALS kísérlet a telepítése után várhatóan három hónapig üzemel majd az ISS-en.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Optikai adatátvitel műholdak között
Lézerkommunikációs rekord az űrben
Lézeres kapcsolat műhold és repülőgép között
Mona Lisa LOLA-nak
Az OPALS lézeres kommunikációs űrkísérletről (NASA JPL)
OPALS projekt honlap (NASA JPL)