Egy közös katari-európai és egy indiai távközlési holdat vitt magával az európai nehézrakéta Kourouból, Francia Guyanából.
A startra magyar idő szerint csütörtökről péntekre virradó éjjel, pontosabban augusztus 29-én 22:30-kor került sor a dél-amerikai űrbázisról. Ez volt az Ariane-5 hordozórakéta idei negyedik indítása.
Az Ariane-5, már a két műholddal az orrkúpja alatt, a startállás felé tart augusztus 28-án. (Kép: Arianespace)
A geostacionárius pályákra kerülő két hasznos teher egyike az Eutelsat-25B/Es'hail-1. Kettős neve arra utal, hogy a kaliforniai Space Systems/Loral által gyártott távközlési műholdat a párizsi székhelyű Eutelsat üzemelteti majd, de a katari Es'hailSat céggel együttműködésben készült. Ha eléri a geostacionárius körpályát, az Egyenlítő és a 25,5°-os keleti hosszúsági kör metszéspontja fölött helyezkedik majd el. Ku- és Ka-sávú transzpontereivel lefedettségi területén, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és Közép-Ázsiában közvetlen műsorsugárzási, céges és kormányzati távközlési szolgáltatásokat nyújt. A 6,3 tonnás, legalább 15 éves élettartamra tervezett új műhold a 1998-ban indított Eutelsat-25C feladatát veszi majd át.
A hordozórakétától másodikként önállósult, 2,65 t tömegű GSAT-7 India első, kifejezetten katonai kommunikációs célra szánt űreszköze. Az Indiai Űrügynökségnél (ISRO) készült, hét műholdból álló INSAT-4 sorozatnak ez a hatodik tagja (innen a másik jelölése: INSAT-4F). A 74° keleti hosszúság fölül elsősorban a haditengerészet egységeinek és a parancsnoki központoknak az összeköttetését teremti meg. A hét éves élettartamra szánt műhold UHF, S-, C- és Ku-sávba eső rádiófrekvenciákat használ az adatok átvitelére.
A felemelkedés első másodpercei – három megrendelő számára két műhold, egy Ariane-5 hordozórakétával. (Kép: Arianespace)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Jó évkezdet az Ariane rakéták számára
Úton az Albert Einstein
Pályán Európa eddigi legfejlettebb távközlési holdja
Európai űrtávközlési évfordulók
Az Ariane-5 VA215 jelzésű startjáról (Spaceflight Now)