Az ázsiai ország az Afghansat-1 geostacionárius távközlési műholdhoz használtan jutott hozzá.
Afganisztán első űreszköze eddig a távközlési műholdak kiterjedt flottáját üzemeltető, párizsi székhelyű Eutelsat tulajdonában volt. A megállapodást január végén jelentették be. A műhold 2008 decemberében startolt, Eutelsat-W2M néven. Eddigi történetére mindjárt visszatérünk, előtte azonban nézzük meg, mire kell Afganisztánnak egy műhold. Az országban egyre nő az igény a műholdas távközlési kapacitások iránt, ezért úgy döntöttek, hogy azokat nem az eddig szokásos módon veszik bérbe a nagy szolgáltatóktól, hanem saját űreszközt szereznek. Ehhez nem feltétlenül kell egy újat építeni és felbocsátani. Máskor is megtörténik, hogy már működő, a Föld körüli pályán keringő távközlési holdak gazdát cserélnek. A távközlésért és információs technológiákért felelős afgán miniszter szerint az ország gyors fejlődésen megy át. Az elmúlt 12 évben a mobiltelefonok elterjedtsége például gyakorlatilag nulláról 75%-osra növekedett, a lefedettség 88%-os. A régi-új távközlési holddal a műsorszóró és adatátviteli szolgáltatásokat bővítik.
Az Eutelsat február végére áthelyezi a jelenleg 28,5° keleti hosszúság fölött állomásozó holdat a 48° keleti hosszúság fölé, ahonnan Afganisztán egész területét, valamint a Közép-Kelet és Közép-Ázsia nagy részét is le tudják fedni. A két fél mostani megállapodása – amelynek pénzügyi vonatkozásait nem hozták nyilvánosságra – hosszabb távú együttműködést is megalapozhat.
Az Afghansat-1-re átnevezett műhold csökkent értékű ugyan, de 2020-ig jó szolgálatot tehet a fejlődő országnak. (Fantáziakép: EADS Astrium)
Az eredeti nevén Eutelsat-W2M műhold 2008. december 20-án indult egy Ariane-5 rakétával. A 3,46 tonnás űreszköz újfajta konstrukcióban, az európai EADS Astrium űripari vállalatcsoport és az indiai Antrix együttműködésével épült. A geostacionárius pályán a 16°-os keleti hosszúság fölé szánták, 15 éves remélt működési időtartammal. Alig öt héttel a start után azonban a fedélzeti energia-ellátó alrendszere meghibásodott. Akkor úgy tűnt, hogy le kell mondani róla, az Eutelsat nem tudja hálózatába integrálni a műholdat. Szerencsére a más műholdjaikon meglevő tartalék kapacitásaik segítségével rövid távon pótolni tudták a veszteséget.
Később, az elöregedő Eutelsat-W2 műhold 2010. januári meghibásodását követően mégis úgy döntöttek, hogy szolgálatba helyezik a csak részlegesen működőképes W2M-et. A műhold – igaz, hogy 32 helyett csak 8 transzponderrel – azóta is rendben üzemel. A mostani becslések szerint 2020-ig kitart. 2012-től az Eutelsat új rendszert vezetett be, egységesítette műholdjainak elnevezését. Ekkor lett „hősünkből” Eutelsat-48B. Annak az évnek a végén áthelyezték 28,5°-os keleti hosszúság fölé, immár harmadik hivatalos neve pedig Eutelsat-28B lett. Ez változik most Afghansat-1-re. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kockáztatott és nyert az Eutelsat
Elromlott az Eutelsat egyik új műholdja
Megállapodás az Afghansat-1-ről (Space News)
Az Eutelsat-W2M átváltozásai (Günter's Space Page)