Az O3b Networks négy új kommunikációs műholdját állították pályára Szojuz rakétával, Francia Guyanából.
A start Kourouból július 10-én, magyar idő szerint 20:55-kor történt. A brit Csatorna-szigeteken bejegyzett O3b Networks cég megrendelésére az űreszközök Európában, a Thales Alenia Space vállalatnál épültek. Az O3b hálózatának célja, hogy műholdas alapú szélessávú internetes elérést biztosítson olyan kevésbé fejlett országokban is, ahol a földi kommunikációs hálózatok nincsenek megfelelően kiépítve. Az űreszközök különleges, az Egyenlítő felett kb. 8000 km magasságú pályán keringenek. Innen a 45°-os északi és déli szélesség között húzódó területeket tudják ellátni, ahol egyébként a Föld népességének túlnyomó része él. Az O3b egy angol rövidítés, jelentése Other 3 billion, vagyis újabb hárommilliárd. Nagyjából ennyi ember nem részesül még a megbízható, nagy sávszélességű internetes kommunikáció áldásaiból. A műholdakon Ka-sávú antennákkal és transzponderekkel teremtik meg az összeköttetést háztartások, vállalkozások, intézmények között.
Az O3b Networks ügyfelei között nem csak a fejlődő országok távközlési szolgáltatói – az első kereskedelmi szolgáltatások a Cook-szigeteken, Pápua-Új-Guineában és Kelet-Timorban indultak –, de például luxus tengerjáró hajók üzemeltetői is megtalálhatók. A műholdas szolgáltatás ugyanis az óceán közepéről, távoli szigetekről vagy akár a dzsungelből is elérhető. A mostani starttal megduplázódott a rendszer pályán levő műholdjainak száma. Az első négyes 2013 júniusában indult. A most felbocsátott űreszközök a kezdeti beüzemelés után szeptember elejére állhatnak üzembe. Eredetileg már tavaly szeptemberben szerették volna ezeket pályára állítani, de az első négy, már pályán levű hold energia-ellátó rendszerében talált kisebb hiba miatt végül javításra vissza kellett a többit szállítani a római gyártóüzembe. Végül mostanra sikerült újra helyet találni a Szojuz rakéták zsúfolt startnaptárában. Az idei év végére készen lesz a harmadik műholdnégyes is, de pályára állításuk 2015 eleje előtt nem várható. A kezdeti tervek 12 holdat tartalmaztak, de már gondolkodnak az új generáción is. Ha az üzlet igazán beindul, a legvérmesebb remények szerint akár száz fölé is növelhetik az egyenlítői síkban, mások által nem használt régióban keringő O3b űreszközök számát.
Az egyenként 700 kg tömegű O3b holdak a Föld körül. (Fantáziakép: Thales Alenia Space)
A csütörtöki volt 2011 óta a megbízható, orosz gyártású Szojuz hordozórakéták nyolcadik indítása az európai kezelésben levő dél-amerikai űrközpontból. A következő alkalom augusztus 21-ére várható, az európai Galileo navigációs műholdrendszer újabb két példányával. Előtte július 24-én Kourouból, egy másik startállásból egy Ariane-5 nehézrakéta emelkedik fel, az ATV-5 (Georges Lemaître) teherűrhajóval.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szojuz rakéták a világ két végéről
Konstellációk kora
A második O3b műholdnégyes startja (Spaceflight Now)