Geostacionárius pályáról Európát, a Közép-Keletet és Afrikát szolgálja majd a Proton rakétával indított új műsorszóró hold.
Az Astra-2G startjára a kazahsztáni Bajkonurból került sor december 27-én, magyar idő szerint 22:37-kor. A luxemburgi székhelyű SES műholdas távközlési vállalat legújabb, 6 t tömegű űreszközének tervezett működési élettartama 15 év.
(Kép: Airbus Defense and Space)
Az Astra-2G először elnyúlt átmeneti pályára került, kb. 4000 km és 36 000 km között változó magasságban keringve. A rakéta Briz-M végfokozata egymás után ötször lépett működésbe. Végül a startot követően bő kilenc óra elteltével vált le róla a műhold, amely innen saját erőből éri majd el a 36 ezer km magas körpályát. Állomáshelye a geostacionárius pályán az Egyenlítő és a 28,2°-os hosszúsági kör metszéspontja fölött lesz.
Az új műsorszóró hold a SES megrendelésére az Airbus Defense and Space cégnél épült, annak Eurostar E3000 platformjára. Fedélzetén 62 Ku-sávú és 4 Ka-sávú transzpondert helyztek el. Emellett X- és Ka-sávú kommunikációs berendezés is repül rajta, ezeket a luxemburgi kormány használja majd. A műhold szolgálja majd a SES által is támogatott, műholdas távközlési eszközöket használó SATMED szolgáltatást, amelynek célja a fejlődő országok közegészségügyi állapotainak javítása.
Az Astra-2G startja 2014 közepéről húzódott az év végéig, főként a Proton rakéta májusi balesetét követő leállás és vizsgálódás miatt. A műhold és hordozórakétája november végén már kikerült a bajkonuri indítóállásba, de a Briz-M végfokozaton észlelt hiba miatt újra vissza kellett szállítani az egészet a szerelőcsarnokba. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Odaveszett egy orosz műhold
Újra itt a Proton
Jamal-401
ASTRA hírlevél
Az Astra-2G indítása Proton rakétával (Spaceflight Now)