Az európai nehézrakéta két európai távközlési műholdat állított pályára Kourouból.
A start április 26-án (vasárnap), magyar idő szerint 22 órakor történt a francia guyanai űrközpontból, az Ariane-5 rakéták megszokott indtóhelyéről. Előzőleg péntekre tervezték a műveletet, de egy technikai hiba miatt, javítás céljából vissza kellett szállítani a már a startállásban levő rakétát a szerelőcsarnokba. Az indítást korábban egy másik műszaki ok miatt április közepéről kellett elhalasztani.
Az Ariane-5 rakéta startra készen, orrkúpja alatt két új, geostacionárius pályára szánt távközlési holddal. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Optique Video du CSG / G. Barbaste)
Az Ariane-5 képes egyszerre két nagy méretű műholdat geostacionárius átmeneti pályára juttatni. Így történt ez a mostani alkalommal is, a Thor-7 és a Sicral-2 távközlési holdakkal.
A 4,6 t tömegű Thor-7 a norvégiai székhelyű Telenor Satellite Broadcasting vállalat megrendelésére a kaliforniai Space Systems/Loral cégnél épült. Feladata mobil szélessávú összeköttetés biztosítása az Északi-tenger, a Norvég-tenger, a Balti-tenger, valamint a Földközi-tenger, a Vörös-tenger és a Perzsa-öböl térségében levő felhasználók között. Az ügyfélkör elsősorban a hajózási, energiaipari (olaj- és gázkitermelő) és légi közlekedési szektorból kerül ki. A műhold további Ku-sávú transzponderei a Telenor műsorszóró kapacitását bővítik a közép- és kelet-európai régióban, és az űreszköz az antarktiszi kutatóállomások adatforgalmának lebonyolításában is segít majd.
A 4,4 tonnás Sicral-2 62%-ban az olasz és a 38%-ban a francia hadsereg közös távközlési műholdja, amelyet a szövetséges NATO tagállamok haderői is használhatnak majd. Gyártója a Thales Alenia Space. Az új műhold a korábbi olasz Sicral és francia Syracuse holdak feladatát folytatja.
Idén hét indítás is lehet az Ariane-5 „naptárában”, közülük a mostani volt az első. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Néhány európai ország és a NATO űrtávközlési együttműködése
Olasz katonai távközlési műhold indult
A Thor-7 és a Sicral-2 startja (Spaceflight Now)