Az Apstar-9 televíziós műsorszórást és internetes adatátjátszást végez majd az ázsiai és csendes-óceáni régióban.
A műhold egy Hosszú Menetelés-3B hordozórakétával állt pályára Hszicsangból (Xichang) október 16-án, magyar idő szerint 18:16-kor.
Az Apstar-9 tulajdonosa és üzemeltetője az APT Satellite cég Hong Kongban. A kapacitás egy részét egy malajziai távközlési vállalat részére értékesítették (ezért a műholddal MySat-1 néven is lehet majd találkozni). Az egyelőre elnyúlt átmeneti pályán keringő, de hamarosan geostacionárius pályára kerülő űreszköz tervezett élettartama 15 év. Az 1998-ban indított, lassan elöregedő Apstar-9A-t fogják leváltani vele, 142° keleti hosszúság fölött. Elérési területe Hawaii és India, valamint Japán és Új-Zéland között lesz.
Az Apstar-9 távközlési műhold. Fedélzetén 23 C-sávú és 14 Ku-sávú transzpondert helyeztek el. (Fantáziakép: APT Satellite)
Az APT Satellite az ázsiai és csendes-óceáni régió egyik vezető műholdas távközlési szolgáltatója. Az 1992-óta működő társaság a mostani startig öt működő űreszköz fölött rendelkezett: Apstar-5, -6, 7, -7B (részben) és -9A. Eddigi műholdjaik Amerikában és Európában készültek. Most először az Apstar-9-et gyártották Kínában. A 211 millió amerikai dollár értékű megállapodást 2013 novemberében kötötték az állami tulajdonú China Great Wall Industry Corporation nevű céggel. A China Academy of Space Technology által kifejlesztett DFH-4 jelű műholdplatformra építették az űreszközt.
A pénteki start volt Kínából idén a tizenegyedik. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Francia gyártású műhold indult Kínából
Nigériai távközlési műhold indult
Az Apstar-9 startja (Spaceflight Now)