Tegnap zárult le egy ESA-pályázat. Célja, hogy európai cégek olyan technológiákat alakítsanak ki, melyek segítségével bizonyos okostelefonok műholdas kommunikációt is használhatnának a jövőben.
A moduláris okostelefon egy új koncepció a mobil készülékek tervezésében. A jelenlegi okostelefonok többsége monolitikus („téglaszerű”) termék. Ezzel szemben a moduláris telefon egy olyan készülék lenne, amelyben a készüléket a gyártó, a forgalmazó, vagy akár a tulajdonos előre gyártott fődarabokból, modulokból rakná össze. Ezt akár a vásárláskor, akár később (elemek cseréjével) meg lehetne tenni. Ez a megoldás nem csak azért lenne jó, mert könnyebbé tenné vásárláskor a felhasználói testreszabást, de a javítást is egyszerűbbé tenné. Sőt (talán) még az elektronikus hulladék mennyiségét is csökkenthetné.
A technológiai kihívásra válaszul az Európai Űrügynökség (ESA) augusztus 5-én írta ki azt a pályázatot, melyben európai kis és közepes vállalkozásokat (kkv-ket) támogatna, különféle műholdas kommunikációs modulok (Thuraya, Inmarsat, Iridium, stb.) kifejlesztésére. Mint ismeretes, ilyen mobil eszközök, mobil hang- és adatterminálok ma is nagy számban léteznek, ám ezek mérete, tömege és áramfelvétele messze meghaladja azt, amit egy okostelefon részeként (pl. addicionális hátlapként) el tudnánk fogadni. A kihívás tehát nem egyszerű. Nem is véletlen, hogy az ESA a legjobb próbálkozókat 550 ezer euróval támogatná. A jelentkezési határidő november 4-e volt.
Így nézhetne ki egy moduláris okostelefon. (Kép: Phonebloks)
Az egyik első moduláris smartphone koncepciót egyébként a Phonebloks mutatta be. Ezek után több hasonló próbálkozás is megjelent (pl. a Google Ara Project, a Puzzlephone, a Nexpaq és a Fairphone 2). Az alapötlet az, hogy a gyártók mindössze néhány telefon alapmodult fejlesztenének ki, s ezek csatlakozó-elhelyezései és kialakítása valamilyen szinten egységesítésre kerülne. Ezek után a kisebb-nagyobb cégek ajánlhatnának „rátéteket” a különféle alkalmazásokhoz, figyelembe véve az alapegység csatlakozási lehetőségeit. Ezeket, a „rátét modulokat” azután nem csak a telefonforgalmazóknál, hanem akár AppStore-okban és különféle online áruházakban lehetne beszerezni.
A Phonebloks koncepciója videón. Kapcsolódó linkek:
A moduláris telefonok fejlesztésével kapcsolatos felhívásról (ESA)