Az európai építésű, orosz tulajdonú, geostacionárius pályára szánt Ekszpressz-AMU1 csütörtökről péntekre virradó éjjel indult Bajkonurból.
A kazahsztáni űrbázisról december 24-én, magyar idő szerint 22:31-kor emelkedett a magasba a Proton-M hordozórakéta. A Briz-M végfokozat ötszöri begyújtása után, a startot követő mintegy 9 órával önállósult a televíziós és rádiós műsorszórást és egyéb műholdas távközlési szolgáltatásokat biztosító űreszköz. Az indítást a kedvezőtlen időjárás miatt egy nappal el kellett halasztani, de ettől eltekintve minden rendben ment.
A Proton rakéta idei utolsó startja. (Kép: CENKI TV)
Az Ekszpressz-AMU1 (Express-AMU1) üzemeltetője az orosz állami műholdas távközlési vállalat (Russian Satellite Communications Company, RSCC), gyártója az Airbus Defense and Space. Az Eurostar-E3000 jelű platformra épült, 15 éves élettartamra szánt űreszköz fedélzetén 70 Ku- és Ka-sávú transzponder működik majd. Ha a mostani elnyúlt átmeneti pályáról eléri végleges helyét az Egyenlítő fölött 36 ezer km-es magasságban húzódó geostacionárius pályán, a 36°-os keleti hosszúságnál, lefedettségi területe Oroszország európai része, valamint Afrikának a Szaharától délre fekvő vidéke lesz.
Az 5,9 tonna starttömegű Ekszpressz-AMU1, még a szerelőcsarnokban. (Kép: Airbus Defense and Space)
Az Ekszpressz-AMU1 műholddal Eutelsat-36C néven is találkozhatunk. Ennek oka, hogy a párizsi székhelyű műholdüzemeltető, az Eutelsat a kapacitásának egy részét bérbe vette orosz partnerétől. A 15 évvel ezelőtt indított távközlési hold, az Eutelsat-36A feladatainak átvétele szánják.
A karácsony esti start volt a Proton rakétatípus nyolcadik és egyben utolsó indítása 2015-ben, és a négyzáznyolcadik 1965 óta. Legutóbb december 13-án használtak Proton rakétát, májusra pedig jutott egy sikertelen startkísérlet is, a harmadik fokozat hibájából.
Ha minden igaz, még most sincs vége az idei űrindítások sorozatának: december 28-ára még egy startot terveznek Kínából. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Újabb Szigony az égen
Megint Proton, megint baleset
Proton: tervezési hiba a baleset oka
50 éves a Proton
Az Expressz-AMU1 startja (Spaceflight Now)