A japán távközlési műhold Falcon-9 rakétával indult Floridából, és az első rakétafokozatot is sikerült épségben visszahozni az úszó platformra.
A JCSAT-16 jelzésű, majdan geostacionárius pályán működő űreszköz az amerikai SpaceX vállalat hordozórakétáját használta a világűrbe jutáshoz. Egyelőre elnyúlt átmeneti pályára került, ahonnan saját hajtóműveivel éri el a 36 ezer km magasan húzódó körpályát. A start helyszíne Cape Canaveral, időpontja augusztus 14-én, magyar idő szerint 7:26 volt.
(Kép: SpaceX)
A JCSAT-16 a tokiói SKY Perfect JSAT vállalat megrendelésére, a kaliforniai Palo Altóban működő Space Systems/Loral cégnél épült. A japán távközlési vállalat műholdas műsorszóró és adatátjátszó kapacitásokkal rendelkezik, Ázsia és a Csendes-óceán térségének kiszolgálására. A JCSAT-16 a második űreszközük, amelynek a felbocsátásával a SpaceX-et bízták meg. Az előző, a JCSAT-14 nemrég, idén májusban indult egy Falcon-9 rakétával.
A már elkészült JCSAT-16 műhold a felbocsátást megelőző tesztelések közben. (Kép: Space Systems/Loral)
A Ku- és Ka-sávú transzponderekkel felszerelt új japán távközlési hold a geostacionárius pályaív mentén az Egyenlítő és a 162° keleti hosszúsági kör metszéspontja fölött állomásozik majd, de szükség esetén később át tudják irányítani egy másik pozícióba. Egyelőre a lassan már kiöregedő, 2000-ben felbocsátott Superbird-B2 műhold pótlására szánják.
A Falcon-9 rakéta idén már nyolcadszor indult, legutóbb júliusban egy Dragon teherűrhajóval. 2010. júniusi bemutatkozása óta ez volt a 28. alkalom, amelyek közül egy végződött kudarccal. Immár megszokott, hogy a SpaceX most is megpróbálkozott a Falcon-9 kiürült első fokozatának visszanyerésével. A kísérlet ezúttal is sikerrel járt, a fokozat épségben leérkezett a starthely közelében, az Atlanti-óceán vizén várakozó úszó platformra. Eddig 11 próbálkozásból 6 alkalommal nyerték vissza az elhasznált első fokozatot (ezen belül tengeri leérkezésnél 9-ből 4 a sikeres kísérletek száma). A SpaceX célja az indítási költségek további leszorítása, a rakétafokozatok újbóli felhasználása révén. Eddig egyelőre egyikkel sem történt ez meg, de a tervek szerint az összes szükséges teszt elvégzése után az egyik visszatért fokozat még az idén másodszorra is repülhet. Hogy melyik műhold pályára állításához vetnék be, azt egyelőre még nem közölték.
(Kép: SpaceX) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Japán távközlési hold Falcon-9 rakétával
Dragon CRS-9
Visszatérés és újrahasznosítás
A GPS és a napfogyatkozás (GPS World)