Az európai nehézrakéta 88. repülésén egy ausztrál és egy indiai távközlési holdat állított pályára Kourouból.
A VA231 jelzésű start a francia guyanai indítóhelyről október 5-én, magyar idő szerint 22:30-kor történt. (Egy napos késést okozott a nagy magasságban fújó erős szél.)
A rakéta, útban a startállás felé. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Photo Optique Video du CSG / P. Piron)
A geostacionárius átmeneti pályára került két űreszköz egyike a Sky Muster-2 műhold, tulajdonosa az ausztrál állami NBN (National Broadband Network) vállalat (innen a műhold másik neve: NBN-Co-1B). A kontinensnyi ország lakói számára a nagysebességű műholdas internetkapcsolatot javítja majd. Az űreszköz Kaliforniában, a Space Systems/Loral cégnél épült. Az NBN számára ez volt a második munkájuk. A Sky Muster-1 (NBN-Co-1B) ugyancsak egy Ariane-5 rakétával indult, majdnem pontosan egy évvel ezelőtt, 2015. szeptember 30-án. A két műholdból álló rendszer jelentősen javítja Ausztrália ritkán lakott, nagy településektől távoli vidékein az internetelérést, bővíti a távoktatás és távgyógyítás lehetőségeit. A program haszonélvezője mintegy 400 ezer háztartás és kisvállalkozás. A 6,4 tonna tömegű Sky Muster-2 műhold tervezett élettartama minimum 15 év. Ha majd eléri a geostacionárius pályát, a 145° keleti hosszúság fölötti pozícióból „néz le” Ausztráliára és közvetlen környékére.
A most pályára állított műholdak közül a kisebbik (3,4 tonnás) az indiai GSAT-18. Tulajdonosa és egyben gyártója az Indiai Űrügynökség (Indian Space Research Organization, ISRO). Feladata televíziós műsorszórás és adattovábbítás lesz. Megcélzott geostacionárius pozíciója 74° keleti hosszúság.
A mostani volt idén az Ariane-5 rakéta ötödik startja, az Arianespace cég pedig Kourouból összesen már 8 indítást végzett 2016-ban – a többi két Szojuz és egy Vega rakétával történt. Novemberre és decemberre még egy-egy Ariane-5 start van beütemezve. Emellett decemberben egy Vega rakéta is repülhet a dél-amerikai űrközpont területéről.
Az Ariane-5, amely egyhuzamban 74. sikeres startjával utolérte a korábbi Ariane-4 rekordját, egyúttal utódja, az Ariane-6 hordozórakéta fejlesztési munkáit is segítette most. A műholdak önállósodása után az utolsó fokozattal még fél órán át szimulálták az új rakétával tervezett hosszabb idejű repüléseket. Eközben a hajtóanyagtartály belsejében 65 különböző érzékelő és kamera figyelte a folyékony hidrogén viselkedését a súlytalanságban, illetve a manőverezések alatt. A begyűjtött adatok az ESA ausztráliai New Norcia követőállomására érkeztek. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Három A: argentin és ausztrál műhold Ariane rakétával
Az Ariane-5 rakéta idei ötödik indítása (Spaceflight Now)
A megbízható Ariane-5 startjáról (ESA)