Az Inmarsat és a Hellas-Sat, valamint az Indiai Űrügynökség megrendelésére egy-egy távközlési holdat állított pályára az európai nehézrakéta.
Az idei hónapok közül eddig messze a júniusi volt az, amely a legtöbb űrindítást hozta. Június második és a tizenharmadik (egyben utolsó) startja is Ariane-5 rakétához köthető. Ezúttal ismét két, geostacionárius pályára kerülő távközlési műhold volt a hasznos teher. Az indítás időpontja június 28-án magyar idő szerint 23:15, helye a francia guyanai Kourou.
Az Ariane-5 megérkezik a starthelyre. (Kép: ESA/CNES/Arianespace / Photo Optique Video du CSG / P. Baudon)
A rakéta orrkúpja alatt az egyik műhold kettős néven szerepel: Hellas-Sat-3 és Inmarsat-S-EAN. A fedélzeti transzponderek egy része az Inmarsat S-sávú mobil szélessávú adatátviteli szolgáltatásában kap majd szerepet, amivel légi utasok számára teremtenek internetes összeköttetést. Az EAN (European Aviation Network) az Inmarsat és a Deutsche Telekom együttműködésével futó projekt. A műholdas adatátvitel mellett a nagy repülőterek közelében mintegy 300 földi 4G mobilátjátszó állomás kap benne szerepet Európa-szerte. A repülőgépes Wi-Fi szolgáltatás a lehetőségek függvényében repülés közben automatikusan választ a földi és a műholdas kapcsolat között. A műhold másik feladata a görög Hellas-Sat számára televíziós műsorsugárzás lesz, 44 Ku- és egy Ka-sávú transzponderrel. Az űreszközt Franciaországban a Thales Alenia Space építette. Tervezett aktív élettartama legalább 17 év, állomáshelye 39° keleti hosszúság fölött lesz. Ehhez előbb el kell érje a 36 ezer km magas geostacionárius körpályát a jelenlegi elnyúlt, átmenetei pályájáról. Az 5780 kg-os műholdat eredetileg a SpaceX Falcon Heavy rakétájával szerették volna indítani 2016-ban, de az új rakéta bemutatkozásának késése miatt tavaly decemberben a megrendelők Ariane-5-re váltottak.
Az Ariane-5 rakéta mások hasznos terhe az indiai GSAT-17 volt. A 3477 kg-os műhold az eddigi legnagyobb, amely Indiában épült. A tervek szerint 15 éven át szolgál majd, 93,5° keleti hosszúság fölé kerül. C- és S-sávú transzponderekkel szerelték fel. Műsorsugárzásra, mobil távközlési szolgáltatásra, meteorológiai adatok átvitelére és keresési-mentési feladatokra is alkalmazzák majd a műholdat.
A mostani volt az Ariane-5 94. indítása 1996 óta, ebben az évben már a negyedik.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Rekorddöntés Ariane-5-tel
Koreasat-7 és SGDC-1
2017-ben először startolt Ariane-5
Két új távközlési műhold Ariane-5 rakétával (Spaceflight Now)