Röviddel a sikeres indítás után az irányítók elvesztették a kapcsolatot a geostacionárius pályán keringő angolai távközlési holddal.
Az Angosat-1, Angola első, Oroszországban épített távközlési műholdja december 26-án, magyar idő szerint 20 órakor startolt Bajkonurból egy Zenyit hordozórakétával. A rakéta Fregat végfokozata háromszori pályamódosító manővert követően másnap, mintegy 9 órával a felemelkedés után állította önálló pályára a hasznos terhét.
A starttal, majd később a végső pálya kialakításával még minden rendben volt. (Videó: Roszkoszmosz)
Az 1,6 tonnás űreszköz már 36 ezer km magasban, a geostacionárius pálya elérése után először napelemtábláit kellett kinyissa. A jelentések szerint előtte a földi irányítóknak sikerült rövid időre rádiókapcsolatot teremteni a műholddal, ami azonban megszakadt. Egyelőre annyit tudni, hogy a kapcsolat helyreállításán dolgoznak a szakemberek, de félő, hogy az űreszköz valamilyen műszaki hiba miatt elveszettnek tekinthető – annak ellenére, hogy a hányatott sorsú Zenyit rakétával az indítása jól sikerült.
Úgy tűnik, 2017-ben az Angosat-1 startja volt az utolsó világszerte. Az idei évben a szokásosnál több kudarc kísérte az űrindításokat, és ez a mostani még nem is számít annak, hiszen a műhold már a pályára állítását követően vált működésképtelenné.
Kapcsolódó cikkek:
Angosat-1
Kapcsolódó linkek:
Angola első távközlési műholdjának indításáról (Spaceflight Now)