Havonta visszatérő sorozatunk mostani befejező részében műholdas alkalmazásokról lesz szó.
Távérzékelés és asztrofizika
Ahogy arról részletes cikkben beszámoltunk, teljes siker volt az indiai PSLV rakéta (C49 jelű, november 7-ei) repülése. Mint emlékezetes, a legnagyobb pályára állított műhold a kettős felhasználású radaros távérzékelő RISAT-2B2 volt. Másnap az ISRO nyilvánosságra hozott egy látványos fedélzeti videót, melyen a nagyméretű radarantenna nyitása látható.
(Forrás: ISRO)
Az emirátusi Mohammed Bin Rashid Space Center (MBRSC) bejelentése szerint az ország megkezdi második, teljesen önerőből tervezett és épített mesterséges holdjának fejlesztését. Az új űreszköz egyelőre az MBZ-SAT nevet viseli és egy nagyfelbontású távérzékelő eszköz lesz. (Mint emlékezetes, az MBRSC mérnökei már terveztek és építettek egy hasonló műholdat. Ez a KhalifaSat, amely 2018 októberében került pályára egy japán H-2A hordozórakétával.) Az új műhold nevében az MBZ egyébként Mohamed bin Zayed Al Nahyanra, Abu Dzabi koronahercegére, az Egyesült Arab Emírségek Fegyveres Erőinek főparancsnok-helyettesére utal, akinek kiemelkedő szerepe volt az ország űrprogramjának beindításában.
A kínai Hszinhua hírügynökség november 27-i közleménye szerint 2020 decemberében, a délnyugat-kínai Hszicsangból indulhat egy asztrofizikai műholdrendszer. A Gravitational Wave High-energy Electromagnetic Counterpart All-sky Monitor (GECAM) a Nemzeti Űrtudományi Központ és a Kínai Tudományos Akadémia együttműködésének eredménye. A GECAM két kisebb (egyenként kb. 140 kg-os) műholdat tartalmazó rendszer lesz (lásd a grafikát), mely gravitációs hullámok nyomait, gyors rádiókitörések nagyenergiájú sugárzását, különféle gamma-kitöréseket fog tanulmányozni. A két űreszköz közös jellemzője az a „kupola”, melyet 25 gammasugár-detektorral, illetve 8 töltöttrészecske-detektorral láttak el, a közel 100%-os égboltlefedés érdekében. A két műhold együtt, egy Hosszú Menetelés-11 rakéta segítségével juthat el a világűrbe.
Távközlési és katonai alkalmazások
November 11-én az indiai DRDO (Defence Research and Development Organisation, védelmi kutatási és fejlesztési szervezet) Bhawanban lévő létesítményében kiállították a Shakti rakéta egy példányát, hogy „ezzel motiválják a munkavállalókat hasonló teljesítményekre”… A Shakti az indiai műholdelhárító (ASAT, anti-satellite) rakétarendszer, melyet élesben 2019. március 27-én próbáltak ki sikerrel. (A „siker” ára egyébként 6500 fél centiméteresnél nagyobb űrszemétdarab „születése” volt...) A szétrobbantott műhold a (természetesen indiai) Microsat-R volt, melyet két hónappal korábban állítottak pályára. Erről anno itt számoltunk be.
Egy részletes videó az indiai ASAT tesztről. (Forrás: Space and ISRO News)
Ugyanezen a napon jelentette be az Al Yah Satellite Communications Company (Yahsat), hogy programirodát (Program Management Office, PMO) hoz létre a cég új, az Airbus által építendő Thuraya holdjának megvalósulása kapcsán. A Thuraya-4-NGS (képünkön) megrendelése kapcsán a két cég között augusztusban született meg egy félmilliárd dollár értékű szerződés. A Yahsat Thuraya-4-NGS PMO hat emirátusi alkalmazottal állt fel, feladatuk a tervezés, az összeszerelés, az integráció és a tesztelés ellenőrzése és felügyelete. Ennek kapcsán részletes képzéseket is kapnak az Airbusnál. A cél, hogy a műhold 2023-ban pályára álljon és a következő évben már szolgáltasson.
November 12-én közös közleményben tudatta a Talia és az Arabsat, hogy az előbbi cég egy további Ka-sávú transzpondert – és ezáltal egy tűnyalábot (spotbeam) – bérelt a távközlésiműhold-üzemeltetőtől. Az Arabsat-5C ezen nyalábját a levantei régióra (Ciprus, Izrael, Jordánia, Libanon, Palesztína és Szíria) irányítják. Ezzel a Talia – amely ugyanerről a 20° keleti hosszúság felett „rögzített” geostacionárius holdról már kiszolgálja Afganisztánt és Irakot – tovább növeli HTS szolgáltatását a Közel-Keleten. A High-Throughput Satellite szolgáltatások nyújtása egyébként a Talia tevékenységének csak kisebbik része. A vállalat többféle pont-pont, pont-multipont szolgáltatást is nyújt földi és (kisebb antennás) műholdas összeköttetésekkel.
Kapcsolódó cikkek:
Ázsiai mozaik – 2020. november (1. rész)
Tizenegy hónap után az első indiai rakéta
Lelőtt indiai műhold
Műhold-megsemmisítés