Az alacsony Föld körüli pályáról internetszolgáltatásra készülő távközlési műholdak rendszere ezúttal egy Bajkonuról indított újabb adaggal bővült.
A legújabb OneWeb műholdakat pályára állító, Fregat végfokozattal felszerelt Szojuz-2.1b rakéta startja december 27-én, magyar idő szerint 14:10-kor volt a kazahsztáni indítóhelyről. Ez volt a OneWeb 12. számú felbocsátása a műholdsereg kiépítésének folyamatában. A londoni székhelyű távközlési szolgáltató megbízásából az indításokat a francia Arianespace szervezi, a francia–orosz Starsem vállalat részvételével, akik az orosz Szojuz rakéták kereskedelmi célú hasznosításában utaznak.
Idén összesen öt alkalommal starolt egy-egy adag OneWeb műhold az orosz távol-keleti Vosztocsnijból, továbbá a mostanit is beleszámítva két alkalommal Bajkonurból. Az előző kazahsztáni indítás szeptember 14-én történt, legutóbb október 14-én Vosztocsnij volt egy 36-os adag startjának helyszíne.
Tudnivalók oroszul – és persze képekben és számokban – az idei utolsó bajkonuri űrindításról. (Infografika: Roszkoszmosz)
A OneWeb célja a SpaceX Starlink rendszeréhez hasonlóan globális lefedettségű, műholdas közvetítéssel létrejövő internetes szolgáltatás kiépítése. Az egyenként 7 éves aktív élettartamra készülő OneWeb holdak kezdeti konstellációja 648 műholdból áll majd (a mostaniak előtt 358 került eddig közülük pályára). Kezdeti pályamagasságuk 450 km körüli, innen emelkednek fokozatosan az 1200 km magasan húzódó „szolgálati” poláris körpályáikra. A OneWeb űreszközei tehát magasabban helyezkednek el, mint a Starlink műholdjai. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
36 Vosztocsnijból
34 OneWeb hold Bajkonurból
Európai mozaik – 2021. október (2. rész)
OneWeb: a legkisebb földi terminál
Szojuz rakéta Bajkonurból, 36 OneWeb műholddal (nasaspaceflight.com)