Ezúttal ismét Kaliforniából indult egy újabb adag a SpaceX internetes műholdseregébe.
(Kép: SpaceX)
A Starlink 3-2 jelű indítást egy Falcon-9 rakétával a Vandenberg támaszpontról végezték, július 22-én magyar idő szerint 19:39-kor. (Az előző napon kevesebb mint egy perccel a tervezett időpont előtt állt le visszaszámlálás.) Ezúttal ismét 46 darab került a rakéta orrkúpja alá az egyenként közel negyed tonnás műholdak közül – csakúgy, mint a legutóbbi kaliforniai start alkalmával, július 11-én. Ez volt a SpaceX idei 32. űrindítása, amivel meg is haladták a tavalyi egész éves számot. Mivel alig vagyunk túl az év felén, a cég jó úton halad afelé, hogy közel megduplázza a tavalyi rekordév indítási számát. A SpaceX összesítése szerint 2022-ben eddig már közel 351 tonna hasznos terhet juttattak a világűrbe. A 32-es szám jelentőségét jól érzékelteti, hogy az Egyesült Államok utáni két legaktívabb űrhatalom, Kína és Oroszország 23, illetve 10 sikeres indítással szerepel az idei táblázatban (Kínából volt még egy sikertelen startkísérlet is).
A mostani kaliforniai indítás 23-ról alig 12 napra rövidítette az eddigi rekordidőt, amely két egymás utáni keleti parti Falcon-9 start között eltelt. Idén egyébként hetedszer startolt a SpaceX rakétája a Vandenberg bázisról.
A 46 új Starlink hold közel poláris (97,6°-os hajlásszögű) napszinkron pályára tart. Az ilyen pályákról lényegében az egész Föld lefedhető a szélessávú internetes adatátviteli szolgáltatással, beleértve a magas földrajzi szélességeket is.
A startsorozat hamarosan folytatódik: legközelebb 53 Starlink műhold indul Floridából, a tervek szerint nem egészen 2 nap múlva, július 24-én. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Starlink holdak napszinkron pályára
A menetrendszerű 53
A Starlink 3-2 start (Spaceflight Now)