A OneWeb és az Eutelsat egyesítik erőiket, az előbbi internetszolgáltató LEO műholdseregét és az utóbbi geostacionárius videó- és adattovábbító kapacitását adja a közösbe.
A OneWeb elnöke néhány nappal az egyesülés hírének közzététele előtt bejelentette, hogy a műholdseregük teljes kiépítéséhez hátralévő öt startra sikerült (a szankciók miatt kieső Szojuzok helyett) hordozórakétát találni: a három SpaceX-es és két indiai indítás közül az elsőre már szeptemberben sor kerülhet.
Az archív fotón egy Szojuz hordozórakéta Fregat végfokozatába erősített, 36 OneWeb műhold látható a Vosztocsnij Űrközpontban. (Kép: Roszkoszmosz)
A 2012-ben alapított OneWeb viszonylag új játékosnak számít, ám a tervezett 648 műholdból álló műholdseregének 428 tagját már 1200 km magas pályára is állították. Ezzel a OneWeb annak a két cégnek az egyike (a SpaceX mellett), amelyek már ténylegesen üzemeltetik műholdseregüket, bár utóbbi Starlink hálózatának már jóval több, körülbelül 2700 műholdja kering a Föld körül. A OneWeb 2020-ban csődöt jelentett , majd a brit kormány és egy indiai távközlési cég segítségével hamarosan újjáéledt.
Az Eutelsatot, amelyik jelenleg 23%-ban a OneWeb tulajdonosa, 1977-ben kormányközi szervezetként alapították, majd 2001-ben átalakult kereskedelmi alapon működő vállalkozássá. Jelenleg 36 távközlési műholdat üzemeltetnek geostacionárius pályán.
A OneWeb fő profilja a nagy sebességű, kis késési idejű internetszolgáltatás magán- és üzleti felhasználók, iskolák, repülőgépek és hajók számára. Az Eutelsat fő profilja a hagyományos videóközvetítés és adattovábbítás, de az internetszolgáltatás piacán tevékenységük némi átfedésben van a OneWebével.
A OneWeb és az Eutelsat illetékesei az egyesülést egyenlő partnerek fúziójaként jellemezték, az egyesített vállalatban mindkét korábbi cég részesedése pontosan 50%, miután várhatóan 2023 első felében véglegesedik az üzlet. Mindkét cég az egyesülés után is saját, jelenlegi nevén folytatja tevékenységét, és székhelyeiket is megtartják, az Eutelsat Párizsban, a OneWeb pedig Londonban. A OneWeb megállapodásban rögzített értéke 3,4 milliárd dollár. A cégek képviselői elmondták, hogy tevékenységük kiegészíti egymást, de tervezik, hogy alacsony (LEO), illetve geostacionárius (GEO) pályás szolgáltatásaik nyújtására közös platformot fejlesztenek ki, ezzel az egyesült vállalat lesz a világ első hibrid, GEO/LEO távközlési szolgáltatója.
A geostacionárius távközlési műholdak másik nagy üzemeltetője a SES, amelyik ugyancsak foglalkozik internetszolgáltatással is, de nem LEO, hanem közepes magasságú (MEO) pályákról. A vállalat O3b műholdjai 8000 km magas pályákon keringenek a Föld körül, ahonnan maximum 125 ms késési idővel (fényút) tudnak jeleket továbbítani. A SES eközben már tervezi második generációs hálózatát (O3b mPOWER), amelynek műholdjai az első generációs hálózatukhoz hasonlóan 8000 km magas MEO pályára kerülnének, a hálózat első hat műholdjának indítását (három starttal) ez év negyedik negyedévére tervezik.
Miközben a OneWeb még 220 műholdat akar pályára állítani első generációs hálózata teljes kiépítéséig, már ők is tervezik második generációs hálózatukat, ezért megállapodtak a Relativity Space vállalattal, hogy 2025-től kezdődően annak többször felhasználható (de még fejlesztés alatt álló) Terran R hordozórakétájával szándékoznak új generációs műholdjaikat pályára állítani. A hálózat fejlesztésében továbbra is számítanak a brit kormány támogatására, amelynek részéről már megerősítették, hogy a két évvel ezelőtti 500 millió dolláros befektetés után továbbra is jelentős szerepet kívánnak vállalni a OneWeb finanszírozásában. A OneWeb ügyvezető elnöke ugyanakkor bejelentette, hogy a második generációs műholdakat az Egyesült Királyság területén létesítendő üzemben fogják gyártani. (Amint arról korábban írtunk, az első generációs műholdakat floridai üzemükben gyártják. Ott a még felbocsátandó 220 műholdjuk többsége már elkészült, az első generációs szakasz lezárása után a floridai gyárban más felhasználók számára fognak műholdakat építeni.)
A SpaceX Falcon-9 hordozórakétája 2022. június 29-én állította pályára a SES-22 távközlési műholdat. A OneWeb 2022-re és 2023 elejére három Falcon-9 startot kötött le a vállalat első generációs hálózata műholdjainak pályára állítása céljából. (Kép: SpaceX)
A OneWeb hálózatának első 428 műholdját orosz Szojuz rakéták 13 startjával állították pályára 2019 februárja és 2022 februárja között. A 14. indítás idén márciusra volt kitűzve, ennek kútba eséséről ugyancsak beszámoltunk. Ezt követően a OneWeb meglepő módon a konkurens SpaceX-szel állapodott meg további műholdjai felbocsátásáról, majd hasonló megállapodást kötöttek Indiával is. A jelenlegi tervek szerint a SpaceX ez év végén és 2023 elején három starttal egyenként körülbelül 48 OneWeb műholdat fog pályára állítani, míg India két starttal indít OneWeb holdakat. A tervek szerint jövő márciusig mind az öt startot végrehajtják, így 2023 végén a OneWeb teljes műholdseregével megkezdheti a kereskedelmi szolgáltatást.
Az indiai GSLV hordozórakéta Mk.3 változatának 2017. júniusi startja. (Kép: ISRO)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
OneWeb: Indiából is
OneWeb: a konkurenciával repülnek
A OneWeb perspektívái
OneWeb: lesz start vagy nem?
34 OneWeb hold Kourou-ból
Egyesülhet a OneWeb és az Eutelsat (Spaceflight Now)