Ha beüzemelik az új űreszközöket, a londoni székhelyű cégnek elegendő műholdja lesz ahhoz, hogy megvalósítsák szélessávú internetes szolgáltatásuk globális lefedettségét.
Az indiai LVM-3 (Launch Vehicle Mark-3, korábbi nevén GSLV Mk.3) rakéta március 26-án magyar idő (és immár a nyári időszámítás) szerint 5:30-kor indult Sriharokota szigetéről, a Satish Dhawan Űrközpontból.
A startra előkészített LVM-3, India legnagyobb teljesítményű hordozórakétája, orrkúpja alatt 36 új OneWeb műholddal. (Kép: ISRO)
Ezzel a 36-os adaggal, ha sikeresen elérik végleges pályamagasságukat és beüzemelik fedélzeti berendezéseiket, a OneWeb összesen 618 aktív műholddal rendelkezik majd. A OneWeb holdakat korábban orosz Szojuz hordozórakétákkal állították pályára többféle starthelyről. A műholdsereg kiépítésébe azonban közbeszólt Oroszországnak Ukrajna ellen indított háborúja. Ez a továbbiakban lehetetlenné tette a Szojuzok használatát. Mostanra azonban a OneWeb a kikeveredett a nehéz helyzetéből: egyrészt az amerikai SpaceX Falcon-9 rakétáival, másrészt az indiai LMV-3 rakétákkal sikerül befejezniük a teljes Földre kiterjedő lefedettséget biztosító, első generációs műholdrendszerüket. Tavaly októberben volt már egy OneWeb start Indiából, a SpaceX rakétája pedig három alkalommal juttatott egy-egy adag OneWeb holdat a világűrbe – legutóbb március 9-én.
Bár a OneWeb most túlszárnyalja az 588 darabos minimális értéket, ahány műholdra a globális szolgáltatáshoz szükségük lenne, de várhatóan idén májusban egy újabb Falcon-9 starttal további tartalék példányokat is felbocsátanak. Ezeknek az a szerepe, hogy az esetlegesen elromló és emiatt kieső műholdak pótlását gyorsan meg tudják oldani.
A OneWeb kalandos történetében a háborús szankciók előtt volt már csődhelyzet is, így különösen figyelemre méltó, hogy az évtizedes erőfeszítések végül sikerhez vezettek. (A történet epizódjait a lap alján fordított időrendi sorrendben összegyűjtött korábbi cikkeink alapján lehet felidézni. – A szerk.)
Nem a londoni cég az egyetlen, amely alacsony pályás műholdsereggel kíván internetes szolgáltatást nyújtani. A SpaceX Starlink rendszere már több mint 3800 űreszközzel rendelkezik Föld körüli pályákon. A OneWeb holdjai azonban nagyobb felszín feletti magasságokban repülnek, így kevesebb is elég belőlük a globális lefedettséghez. Egy harmadik nagy versenytárs, az Amazon Kuiper rendszere jócskán lemaradva követi ezeket, de idén várhatóan már ők is elbocsátják műholdjaik első prototípusait. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
40 OneWeb műhold
OneWeb: újabb 40 műhold
OneWeb: 40 műhold a konkurenciával
Újabb 36 OneWeb hold: Indiából először
OneWeb: Indiából is
OneWeb: a konkurenciával repülnek
A OneWeb perspektívái
OneWeb: lesz start vagy nem?
34 OneWeb hold Kourou-ból
36 OneWeb hold, idén utoljára
36 Vosztocsnijból
34 OneWeb hold Bajkonurból
OneWeb: a legkisebb földi terminál
OneWeb: folytatás Bajkonurból
Újabb adag OneWeb
Megint 36 OneWeb hold Vosztocsnijból
OneWeb: újabb 36 műhold Vosztocsnijból
36 OneWeb műhold Vosztocsnijból
Konkurens műholdseregek
Engednek a 48 ezerből
Kilenc hónap után újra OneWeb
OneWeb: decembertől újra?
Újjáéledhet a OneWeb
Csődben a OneWeb
OneWeb: újabb 34 műhold
OneWeb: az első adag Bajkonurból
OneWeb: az első hat a több százból
Internet a világűrből
Formálódó mega-konstelláció
OneWeb műholdak indultak indiai rakétával (Spaceflight Now)