Az Egyesült Államok keleti partvidékéről 56 új műholddal bővítették a SpaceX szélessávú internetes szolgáltatást nyújtó alacsony pályás műholdseregét.
A Starlink 5-9 jelzésű repülés május 14-én magyar idő szerint 7:03-kor indult Cape Canaveral 40-es startállásából. A Falcon-9 rakéta orrkúpja alá ezúttal 56 darab első generációs (V1.5) Starlink hold került, amelyek a műholdrendszer második generációja (Gen2) számára kijelölt 5-ös számú csoportba (pályamagasság 530 km, pályahajlás 43°) tartanak. Legutóbb május 4-én bocsátottak fel egy ilyen adag Starlink holdat, az 5-ös csoport feltöltését tavaly december végén kezdték meg. Azóta ez a mostani a hetedik ilyen 50 fölötti darabszámú csoport.
(Kép: SpaceX)
A SpaceX Falcon rakétacsaládja (vagyis a Falcon-9 és Falcon Heavy) számára a mostani volt megszakítás nélkül a 201. alkalom, amikor az indítás sikeresen zajlott. Ilyen sikerszériát eddig még semmilyen más űrkutatási hordozóeszköz nem tudott produkálni. A jó sorozat 2016 szeptembere óta tart. Akkor egy az indítás előkészületei során történt balesetben a Falcon-9 rakétával együtt egy izraeli távközlési műhold (Amos-6) robbant fel, amelyet már a statikus hajtóműteszt idejére is felhelyeztek a hordozóeszköz tetejére. Ha ezt az esetet nem számítjuk indítási kudarcnak (mert valójában még a start előtt történt), akkor most már 210-esre nőtt a Falcon-9 és Falcon Heavy rakéták folyamatos sikersorozata. Indítás közben 2015 júniusában járt utoljára szerencsétlenül egy Falcon-9, amikor a Dragon CSR-7 teherűrhajót kellett volna pályára állítania.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Starlink: 56 műhold Floridából
Starlink 5-10
56 a régi szériából
Starlink: 53 darab Floridából
Starlink: 56 új műhold
Starlink, második generáció
A legbiztonságosabb rakéta
Felrobbant egy Falcon-9 rakéta
GYORSHÍR: Megsemmisült a Dragon CRS-7
A Starlink 5-9 start (Spaceflight Now)