Második generációs V2 Mini műholdakkal bővítette a SpaceX saját alacsony pályás internetszolgáltató rendszerét.
A legújabb, Starlink 6-4 jelzésű adag a floridai Cape Canaveral bázis 40-es starthelyéről emelkedett a magasba, miközben a Kennedy Űrközpont közeli 39A indítóállásában egy másik Falcon-9 rakéta a Dragon CRS-28 teherűrhajós küldetés előző napról időjárási okok miatt elhalasztott, alig 4 órával későbbre beütemezett startjára várakozott. Az új Starlink holdakat pályára állító Falcon-9 június 4-én magyar idő szerint 14:20-kor indult el. Az időjárás ugyanakkor nem volt kedvező, a két indítás sikeres végrehajtására előzetesen rendre 50% és 40% esélyt adtak az előrejelzések (a Starlink indítást az előző lehetséges időpontban, mintegy 3 órával korábban halasztani is kellett). Ha a kedvezőtlen időjárási kilátások ellenére a másik mai start is összejön, 1966 óta a leggyorsabb egymásutánban végrehajtott űrindítások lesznek ezek Floridából. (Frissítés: Ahogy valószínűsíthető volt, a Dragon CRS-28 startot végül el kellett napolni, a következő lehetséges időpont június 5-én 17:47.)
Indításra váró Falcon-9 rakéta a floridai éjszakában... (Kép: SpaceX)
...és a reggeli start. (Kép: SpaceX)
A most felbocsátott, az első generációs Starlink holdaknál nagyobb (800 kg tömegű) és „többet tudó” V2 Mini holdakból ezúttal 22 darab fért a rakéta tetejére. Ezek alacsonyabb pályán önállósulnak, majd saját, argon üzemanyagot használó ionhajtóműveikkel érnek el az 500 km-es működési magasságukba. A V2 Mini holdak fejlettebb fázisvezérelt antennáival mintegy négyszeres adatátviteli kapacitást nyújtanak a korábbi V1.5 sorozat tagjaihoz képest – a SpaceX még a régebbi széria felbocsátásait is folytatja. A V2 Mini elnevezésben a méretre utaló megjelölés nem is a V1.5 műholdakkal való összehasonlításra, hanem a majdani igazi V2 műholdaktól való különbségtételre szolgál. Azokat ugyanis a most még csak készülő, a Falcon-9-nél sokkal nagyobb teljesítményű Starship rendszerrel szeretnék majd pályára állítani. Addig is jönnek a V2 Mini holdak, amelyekből az első 21-es adag idén február végén indult.
Hogy most valami „érdekes” is legyen a szokványos Starlink startbeszámolókhoz képest, arról a véletlen gondoskodott. Ezt az indítást június 1-jéről halasztották el, egy furcsa incidens miatt. A rakéta orrburkolatát és az alá beszerelt műholdakat a szerelőcsarnokból a startállás felé szállító jármű ugyanis a floridai űrkikötő területén egy villamos vezetéknek ütközött. Emiatt május 27-én rövid időre áramszünet is volt a Kennedy Űrközpontban.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Starlink V2 Mini műholdak Floridából
21 második generációs Starlink hold
Starlink: új típusú műholdak indultak
Starlink: küszöbön a második generáció
A Starlink 6-4 start (Spaceflight Now)