Az Amazon internetszolgáltató rendszerének hamarosan felbocsátandó első műholdjai (megint) rakétát váltanak.
A United Launch Alliance (ULA) új Vulcan hordozórakétájának késedelmes bemutatkozása miatt inkább a régebbi és már kifutó típust, az Atlas-5 rakétát fogják az első Kuiper műholdak pályára állítására használni. A startot szeptember végére tervezik, miközben a Vulcan első repülése a legjobb esetben is 2023 vége felé várható.
Az Atlas-5 rakéta abban a konfigurációban (501, vagyis az első fokozatban oldalsó segédrakéták nélkül), amelyben – várhatóan szeptember 26-án – a Kuiper műholdak prototípusait indítja Floridából. (Kép: ULA)
Az Amazon műholdserege, amellyel az alacsony pályáról történő internetszolgáltatás piacára szeretne lépni, majdan nem kevesebb 3236 műholdat számlál. Ezen a piacon jelenleg a legnagyobb szereplő a SpaceX a Starlink konstellációval, valamint már sikerült kiépítenie a rendszerét a OneWeb vállalatnak is. Az első alkalommal a KuiperSat-1 és -2 jelzésű prototípus áll pályára, 500 km magasan és 30° körüli inklinációval. Az Amazon célja ezekkel a hálózat és a földi alrendszerek tesztelése. A tényleges szolgálatra szánt műholdak felbocsátása és valamiféle tesztüzem elindítása 2024-re várható. Még az első szériaműholdak is Atlas-5 rakétákkal indulnak majd. Egyelőre nem világos, hogy egyszerre hány darab ilyen űreszköz fér majd be a rakéta orrkúpja alá, de több tucatnyiról lehet szó.
Bár még egy műhold sem került közülük pályára, a Kuiper történetében nem ez az első rakétaváltás. Még 2021 novemberében az Amazon azt tervezte, hogy a KuiperSat-1 és -2 az ABL Space Systems vállalat RS1 rakétájával – amely egyelőre még szintén a sikeres bemutatkozására vár, szűzrepülése idén januárban kudarccal végződött – emelkedik majd a magasba, 2022 negyedik negyedévében. Kevesebb mint egy év múlva határoztak inkább a Vulcan mellett, amelyről most Atlas-5-re váltottak.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Vulcan: a negyedik negyedévben
Project Kuiper: akár 83 start
Késő műholdseregek
RS1: az első start kudarc
Atlas-5 rakétával indulnak a Kuiper rendszer első műholdjai (Spaceflight Now)