A Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) a jövőben szabályozási tevékenységét a Holdra és környezetére is kiterjesztené.
Az AIAA (American Institute of Aeronautics and Astronautics) egyik konferenciáján tartott panelbeszélgetésen a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU, International Telecommunication Union) képviselője elmondta, hogy az idei, november 20-án Dubajban kezdődött Rádiótávközlési Világértekezleten (WRC-23, World Radiocommunication Conference) döntenek a következő hasonló konferencia, a négy év múlva sorra kerülő WRC-27 napirendjéről. Várhatóan a napirendre felkerül a holdi távközlés szabályozásának kérdésköre is.
A WRC konferenciákon rendszeresen megtárgyalják a földi és műholdas távközlés nemzetközi szabályrendszerének alapját képező Nemzetközi Rádiószabályzat a technikai fejlődés nyomán szükségessé váló aktualizálásait, várhatóan ebbe illeszkedik a szabályozás kiterjesztése a Holdra és a Hold körüli térségre, ami alapos technikai előkészítést igényel.
Az ITU idén nyáron megjelent egyik közleményének szerzője, Cathy Sham, aki a NASA-nál a frekvenciagazdálkodás felelőse és az ITU űrtávközléssel foglalkozó munkacsoportjának elnöke, cikkében leírja, hogy egyre nagyobb az igény a holdi távközlésre, ezért szükség van a mielőbbi szabályozásra a frekvenciagazdálkodási szakértők, valamint a holdi küldetések tervezői és felhasználói együttműködésével. Írásában a szerző két témát emelt ki: egyrészt a Hold túlsó oldalára telepítendő rádiócsillagászati obszervatóriumok védelmét az űreszközök okozta interferenciáktól, másrészt frekvenciatartományok kijelölését a Holdon folyó tudományos kutatás céljaira.
Eközben a Szövetségi Távközlési Hatóság (FCC, Federal Communications Commission) újonnan létrehozott Űrirodájának (Space Bureau) vezetője az említett AIAA konferencián elmondta, hogy az FCC-hez máris érkeztek holdi frekvenciahasználatra vonatkozó kérelmek. Példaként a Lockheed Martin céget említette, amelyik Parsec néven holdi távközlési és navigációs szolgáltatást nyújtó műholdas hálózat létrehozását tervezi. A szolgáltatásait kereskedelmi alapon nyújtó hálózatot a Lockheed erre a feladatra létrehozott leányvállalata, a Crescent Space Services fogja üzemeltetni.
Egyre nagyobb a kereskedelmi célú érdeklődés a Hold iránt, a Lockheed Martin például Parsec néven távközlési és navigációs hálózatot kíván létrehozni, ami arra készteti az ITU-t, hogy foglalkozzanak a holdi frekvenciaszabályozás kérdésével. (Kép: Lockheed Martin)
Az FCC idén október 5-én már ki is adta az első holdi frekvenciahasználati engedélyt az Intuitive Machines vállalat számára, amely az IM–1 küldetés keretében a Holdra juttatandó Nova-C leszállóegység számára kívánta biztosítani a frekvenciahasználatot. (A Nova-C startját korábban 2022-re tervezték, később 2023 végi startról volt szó, a legfrissebb hírek szerint a start kitűzött legkorábbi dátuma 2024. január 13.)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Márciusban új kínai holdi relészonda indul
Rádióteleszkóp a Hold túloldalára
Túlterhelt a mélyűri hálózat
Holdbéli KRESZ
Újabb holdi relészonda
Hold körüli műholdflotta
Lépéshátrányban a rádiócsillagászok (is)
Az űrtávközlés frekvenciaszabályozása: aktualitás és jövőbetekintés (1. rész)
Az ITU szabályozná a Hold körüli rádiós kommunikációt is (Space News)