Az internetszolgáltató távközlési műholdak rendszerének újabb, az első generációból az utolsó adagját egy Falcon-9 rakétával indították.
Először bocsátottak fel OneWeb távközlési műholdakat azóta, hogy tavaly szeptember végén a cég partnerségre lépett az Eutelsattal, egyesítve az alacsony Föld körüli és a geostacionárius pályákon működő műholdak képességeit. A start október 20-án magyar idő szerint 7:13-kor történt a kaliforniai Vandenberg támaszpont 4E indítóállásából (a helyszínen ekkor még 19-ét mutatott a naptár). A hordozórakéta B1082 jelű első fokozata hetedszer repült, ez alkalommal is visszaérkezett, méghozzá a szárazföldre, a bázis területére. Érdekesség, hogy ez volt a SpaceX Falcon rakétacsaládjának idei századik orbitális indítása.
Egy OneWeb műhold a Föld körül. (Fantátiakép: OneWeb)
A most pályára állított adag egyúttal az első generációs OneWeb műholdak közül az utolsó példányokat tartalmazta. A OneWeb műholdrendszerének eddigi kiépítési folyamata egyáltalán nem ment zökkenőmentesen. Az első 6 műholdból álló adagot még 2019 februárjában indították egy Szojuz rakétával, Francia Guyanából. Akkor úgy tervezték, hogy 2000 elejétől havi rendszerességgel küldhetnek pályára újabb műholdakat. Ez végül nem ment ennyire gyorsan, de az orosz rakétákkal, más starthelyekről is (Bajkonur, Vosztocsnij) összesen 13 alkalommal bővítették a rendszert, amely az eredeti elképzelések szerint 648 műholdat számlált volna. Eközben indult csődeljárás is, majd új befektetők érkeztek a brit kormány és egy indiai konszern személyében.
A következő csapást Oroszország ukrajnai inváziója jelentette. Ezután megszűnt a Szojuz rakéták használatának lehetősége, új szolgáltatók után kellett nézni. Ezek végül a SpaceX és az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) lettek. (A teljes történetet a lap alján időrendben felsorolt régebbi cikkeink alapján fel lehet idézni. – A szerk.) A 14-edik, bajkonuri startra már előkészített, de végül el nem indított műholdak egyébként a mai napig Oroszországban vannak. A konstelláció aztán a 19-edik starttal, 2023 májusában vált teljessé, összesen 634 felbocsátott űreszközzel. A mostani, közel másfél évvel később felküldött 20-as adag tartalékkal együtt már túl is teljesítették az eredeti 648-as célszámot. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
OneWeb: az első hat a több százból
OneWeb: az első adag Bajkonurból
OneWeb: újabb 34 műhold
Csődben a OneWeb
Újjáéledhet a OneWeb
OneWeb: decembertől újra?
Kilenc hónap után újra OneWeb
Engednek a 48 ezerből
36 OneWeb műhold Vosztocsnijból
OneWeb: újabb 36 műhold Vosztocsnijból
Megint 36 OneWeb hold Vosztocsnijból
Újabb adag OneWeb
OneWeb: folytatás Bajkonurból
OneWeb: a legkisebb földi terminál
34 OneWeb hold Bajkonurból
36 Vosztocsnijból
36 OneWeb hold, idén utoljára
34 OneWeb hold Kourou-ból
OneWeb: lesz start vagy nem?
A OneWeb perspektívái
OneWeb: a konkurenciával repülnek
OneWeb: Indiából is
Távközlési fúzió
Újabb 36 OneWeb hold: Indiából először
OneWeb: 40 műhold a konkurenciával
OneWeb: újabb 40 műhold
40 OneWeb műhold
36 OneWeb hold indiai rakétával
Két adag tartalék
A OneWeb huszadik startja, 20 műholddal (Spaceflight Now)