Geostacionárius pályára szánt, rejtélyes ausztrál távközlési (?) műhold indult egy Falcon-9 rakétával.
(Kép: Spaceflight Now)
Az Optus-X (más néven TD7) startja november 17-én magyar idő szerint 23:28-kor volt a floridai Kennedy Űrközpontból. A műhold elnyúlt geostacionárius átmeneti pályára került. Előzetesen nem sok információ látott napvilágot a hasznos teherről. Annyi biztos, hogy építője a Northrop Grumman. Egyes spekulációk szerint valójában egy műholdszervizelő robotról (Mission Robotic Vehicle, MRV) lehet szó. Legalábbis erre utalna, hogy az Optus 2022 elején szerződést írt alá az Northrop Grummannal és annak SpaceLogistics nevű leányvállalatával, valamint a SpaceX-szel, mint indítási szolgáltatóval az MRV által 2025-ben az Optus-D3 műholdhoz csatolandó, a küldetés kiterjesztését lehetővé tevő hajtóműegység (mission extension pod, MEP) felbocsátásáról.
A robotkarral felszerelt MRV egy műholdhoz közeledik, amelynek üzemidejét meg szeretnék hosszabbítani. (Fantáziakép: Northrop Grumman)
Az MRV a SpaceLogistics következő generációs, űrbeli szervizelésre alkalmas műholdja. Egy robotkar segítségével telepíti a MEP-et a 2009 nyarán egy Ariane-5 rakétával felbocsátott Optus-D3 műholdra, hogy legalább hat évvel meghosszabbítsa annak hasznos élettartamát. Ami sürgetővé teszi a küldetést az ausztrál távközlésiműhold-üzemeltető számára, az az Optus-D2 üzemidejének 2025 májusára várható vége, valamint a következő műholdjuk, az Optus-11 indításának legalább 2027-ig történő halasztása.
Ellentmondásos ugyanakkor, hogy az állítólag megközelítendő Optus-D3 műhold jelenleg a 156° keleti hosszúság fölötti geostacionárius pozícióban dolgozik, míg az Optus-X az Egyesült Államok szövetségi távközlési felügyelete (Federal Communications Commission, FCC) dokumentumaiban mint a 88° keleti hosszúság fölé kerülő műhold szerepel. Ugyanakkor a szintén egy Ariane-5 rakétával 2011 májusában felbocsátott ST-2 műhold a keleti 88°-nál állomásozik, az üzemeltető Singtel cég pedig az Optus anyavállalata.
Mindenesetre a feltehetően mégis csak távközlési célú Optus-X műhold céljaival, képességeivel kapcsolatban nagy a titkolózás.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Két távközlési hold Ariane-5 rakétával
Egy óra, két rakéta, három műhold
Két műhold nagy találkozása
Műholdrandevú geostacionárius pályán
Műholdjavító robot
Űrszerviz
Az Optus-X (TD7) indítása (Spaceflight Now)
Novemberi startkörkép (nasaspaceflight.com)