Magyarországi tanárok és diákok is részt vehetnek egy nagyszabású globális csillagászati oktatási programban. Az érdeklődő tanárok számára december elején bemutatót szerveznek Budapesten.
A Hands-On Universe (HOU) nemzetközi oktatási programot a Lawrence Livermore Laboratórium (Berkeley, Kalifornia, USA) fejlesztette ki. A projekt lényege, hogy a diákok olyan nagy távcsövekkel végezhetnek csillagászati megfigyeléseket, amelyeket az interneten keresztül távirányíthatnak oktatójuk segítségével. A diákok közvetlenül állíthatják be a távcsövet, annak expozíciós idejét. Képeket készíthetnek a Naprendszer égitestjeiről vagy a távoli világegyetem bármely részéről. A kész fotókat később tanáruk segítségével elemezhetik: méréseket végezhetnek, elméletüket vagy egy tankönyvi példát igazolhatnak, stb. Mindezt természetesen a tanárok is használhatják a tananyag „illusztrálására”. Az interneten a HOU-ban részt vevő többi diákkal is kommunikálhatnak, eredményeiket közzétehetik.
A HOU-ban jelenleg 15 ország 1500 tanára és kutatója vesz részt. Most Magyarország meghívásos alapon csatlakozhat a programhoz. A projekt iránt érdeklődő középiskolai földrajz- és fizikatanárok, leendő tanárok, illetve csillagászati szakkörök vezetői számára rövid kurzust szerveznek. Ennek keretében a részt vevő tanárok csatlakozhatnak a programhoz, valamint megkapják a szükséges szoftvereket és felkészítést. A kurzus, amelyről a Discovery Channel számára film is készül, angol nyelven folyik.
A tájékoztató időpontja és helyszíne: 2005. december 3. (szombat), 10:30-18:00 között, az
ELTE TTK lágymányosi épülettömbje (Budapest XI., Pázmány Péter sétány 1/a.), hetedik emelet (7.13-7.14-7.15 termek).
A kurzuson való részvétel ingyenes. Mivel a létszám korlátozott (30 fő), a szervezők előzetes jelentkezést kérnek
Hargitai Henrik (hargitai @emc.elte.hu) címére. További részletes információ ugyanitt kapható.
Kapcsolódó linkek:
Hands-On Universe honlap