A frissen alapított központ az egyetemen végzett asztrofizikai, csillagászati és űrtudományi kutatásokat hivatott összehangolni.
A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Kara 2021. június 1-től megalapította az ELTE Asztrofizikai és Űrtudományi Centrumot. Igazgatója Frei Zsolt asztrofizikus, a Centrum tanácsának tagjai a Fizikai Intézet, a Kémiai Intézet és a Földrajz- és Földtudományi Intézet delegált professzorai. Az összekapcsolt tudományterületek képviselői így hatékonyabban és eredményesebben tudják végezni az asztrofizikai, a csillagászati és az asztrokémiai kutatásokat, valamint az űreszközök fejlesztését és az űrből végzett asztrofizikai megfigyeléseket.
Az ELTE Természettudományi Karának épülete. (Kép: ELTE)
A Külgazdasági és Külügyminisztérium is elkötelezetten támogatja a magyar fizikusképzést, különösen az űripar tekintetében, ezért az Innnovációs és Technológiai Minisztériummal közösen kidolgoznak egy egyetemi űrtudományi kiegészítő képzést, amely 16 hazai egyetem közreműködésével valósul meg. „Az űrtudomány számos tudományterülethez kapcsolódik, hiszen az emberiség mindennapi életét mélységeiben befolyásolják az űralkalmazások. Ezért fontos, hogy egy komplex egyetemi programot tudjunk elindítani, amely felöleli a természettudományoktól kezdve a társadalomtudományokat is. Az ELTE, mint a képzés kiemelt partnere a természettudományos oktatásért lesz felelős” – mondta Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos. A képzésre a tervek szerint 2022 tavaszán jelentkezhetnek az egyetemisták.
További részletek az ELTE honlapján olvashatók. Kapcsolódó linkek:
ELTE Asztrofizikai és Űrtudományi Centrum