Több napos várakozás után a Mars Express végre megfelelő pozícióba került ahhoz, hogy a Beagle-2 jeleit vegye, ám a leszállóegység továbbra is néma.
Csalódást okozott a legtöbb reménnyel kecsegtető lehetőség a Beagle-2 rádiójeleinek vételére. Ma közép-európai idő szerint 13:15-13:18 között csupán 315 km-es magasságban repült el a Mars Express a Beagle–2 leszállóhelye felett és a leszállóegység jeleit kereste. Ám a várva várt jel ismét elmaradt – az európai leszállóegység ez alkalommal sem jelentkezett be.
Az európai leszállóegység rádiójeleit december 25-i landolása óta sem a 2001 Mars Odyssey űrszondának, sem a földi rádiótávcsöveknek nem sikerült venniük. Most először nyílt alkalom arra, hogy az európai Mars Express űrszonda is megpróbáljon kapcsolatba lépni a Beagle-2 leszállóegységgel. A Mars Express a földi irányítók utolsó reménye, az űrszonda felszerelése ugyanis az egyetlenegy olyan rendszer, amely kifejezetten a Beagle–2 és a Föld közötti kommunikációs kapcsolat biztosítására lett kifejlesztve.
A Mars Express UHF rádióvevője a leszállási területről érkező leggyengébb rádiójelek vételére is alkalmas, így amennyiben a Beagle–2 túlélte volna a leszállást, az űrszondának fognia kellene jeleit. A Mars Express Földre továbbított adatait az ausztráliai DSN állomás vette és továbbította a németországi központba, ahol feldolgozták az adatokat és a Beagle–2 rádiójeleit keresték.
A következő napokban a Mars Express újra elrepül a térség felett, s bár a Beagle–2 több, mint tíz napja néma, a leszállóegységrádiójeleit tovább fogják keresni. Kétségtelen azonban, hogy a mai kapcsolatfelvétel a remény utolsó szikráját jelentette.
Forrás: Mars Society Magyar Tagozat