A Mars Express mérései alapján elkészült a bolygó felszínének digitális terepmodellje.
A Mars felszínének háromdimenziós feltérképezését a bolygó körül keringő európai űrszonda HRSC
(High Resolution Stereo Camera, nagyfelbontású sztereokamera) műszere tette lehetővé. A digitális terepmodellt most az interneten is közzétették.
Az Olympus Monds északkeleti oldalának terepmodellje. (Kép: DLR/FU Berlin)
A Mars topográfiájának ismerete fontos a bolygó geológiai viszonyainak megértéséhez. A modell segítségével különböző irányokból és szögekből is láthatóvá tehetők a felszíni alakzatok, nem csak abból a nézőpontból, ahonnan az űrszondák tekintenek a Marsra. A digitális terepmodell megalkotásának feltétele, hogy ugyanazokat a terepi részleteket több nézőpontból is megfigyeljék. Erre vagy újbóli elrepülések alkalmával, vagy – mint a Mars Express esetén – egy olyan kamerával van lehetőség, amely egyszerre több nézőpontból (közelítéskor előre, aztán lefelé, végül távolodáskor visszafelé nézve) tud felvételeket készíteni. Ezzel párhuzamosan a Mars Express magasságmérésekre is alkalmas.
Az adatokat évek óta a Német Űrügynökség (DLR) és a berlini Freie Universität munkatársai dolgozzák fel. Mostanra az eddigi legpontosabb mérésekből egy globális, a felszín nagy részére kiterjedő modellt sikerült összeilleszteniük. Az ezt használó kutatók közvetlen információt kaphatnak például a hegyoldalak lejtéséről, a szakadékok mélységéről. Mindez elengedhetetlen ahhoz, hogy megtudják, valaha merre folyhatott a láva vagy a víz a Mars egyes területein. A terepmodell segíthet más műszeres – például radaros – mérések értelmezéséhez is.
A magassági adatok pontossága a digitális felszínmodellben kb. 10 m-es.
Ius Chasma. (Kép: DLR/FU Berlin)
A Mars Express még legalább 2009-ig folytatja az adatgyűjtést a Mars körüli pályájáról.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A HRSC dícsérete, avagy a Mars Express, mint Európa büszkesége (1. rész)
A HRSC dícsérete, avagy a Mars Express, mint Európa büszkesége (2. rész)
Marsi turistatérképek
Nyilvános a Mars digitális terepmodellje (ESA)
ESA planetáris adatbázis (Planetary Science Archive)
HRSCview - képek megjelenítése (FU Berlin)