Az ESA tegnap hozta nyilvánosságra azokat a képeket, amelyeket a Mars Express szonda március 7-én készített a Mars nagyobbik holdjáról.
A legjobb felbontású felvételeken pixelenként 4,4 m-es felszíni felbontást értek el.
A Phobos 130 km távolságból fényképezve.
A Mars körül keringő, a Phobost a mostani időszakban többször is megközelítő európai űrszonda részletesen vizsgálta a holdnak azt a vidékét, ahová a 2011-ben indítandó orosz Fobosz-Grunt szonda le szeretne szállni. Jelenleg a Mars Express az egyetlen űreszköz, amelynek olyan a pályája, hogy rendszeresen – mintegy 5 havonta – megközelíti a holdat. A Mars Express elnyúlt, a Mars bolygó pólusai fölött húzódó pályán kering.
Akárcsak a mi Holdunk, a Phobos is kötött keringést végez bolygója körül, vagyis mindig ugyanazt a felét fordítja a Mars felé. A bolygótól távolabbi felét csak akkor tudják megfigyelni, ha az űrszonda kívülről, a Phobos Mars-távolságán túl nyúló pályán halad el mellette. Épp ez történt március 7-én, 10-én és 13-án is. A megközelítések során nem csak a kamera, de a Mars Express egyéb műszerei is dolgoztak.
Praktikus okokból a Fobosz-Grunt is a holdnak a Marstól távoli oldalán fog leszállni. Ezt a területet (5° déli és 5° északi szélesség, illetve 230-235° keleti hosszúság közoött) a nagyfelbontású sztereokamera (HRSC) már fényképezte 2008 júliusában és augusztusában, de a mostani megvilágítási körülmények jobbak voltak. Így az új adatok is értékesek lesznek a küldetés tervezéséhez.
A Fobosz-Grunt potenciális leszállóhelyei a Phoboson, a Mars Express HRSC 4,4 m-es felbontású, 2010. március 7-én készített felvételén. (Képek: ESA / DLR / FU Berlin / G. Neukum)
A Phobosról anyagmintát visszahozni szándékozó orosz űrprogramban az ESA is közreműködik. Földi követőállomásai például részt vesznek majd a szonda jeleinek vételében.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Phobos közelében
A Phobos közelről
A Phobos egy törmelékhalom
Fobosz-Grunt: 2011-re halasztva
A nagy utazás: élőlények a Phobosra
Úttörő jelentőségű felvételek a Mars mindkét holdjáról
A Phobos közelről, a Mars Express felvételén (ESA)