Még van pár nap a 2012. február 13-án felbocsátott első magyar műhold Föld körüli pályafutásának végéig, de addig bárki meghallgathatja a műhold adását.
Várhatóan január hónapban a Masat-1, Magyarország első műholdja befejezi sikeres misszióját és a légkörbe érve elég. Közeledve a Masat-1 visszatérésének idejéhez, a BME oktatói és hallgatói lehetővé tették bárki számára, hogy az internet segítségével vegye a műhold jeleit. A www.gnd.bme.hu weboldalon keresztül hozzá lehet férni a Műegyetemen lévő műholdvezérlő állomáson elhelyezett vevőberendezéshez adataihoz, és nyomon lehet követni a műholdat. Az állomást egyidejűleg többen is használhatják, részletes instrukciók a weboldalon olvashatóak.
A Masat-1 vezérlőállomásának antennája a Műegyetem E épületének tetején. (Kép: BME)
Ezzel párhuzamosan a Masat-1 alkotói közössége felhívást intézett azokhoz a rádióamatőrökhöz, akikkel az elmúlt közel három évben kapcsolatban álltak. Az utolsó napok és utolsó órák számos hasznos és a továbblépéshez fontos információval szolgálnak az alkotók számára, ezért ezekben a napokban fokozott figyelemmel szeretnék kísérni az útját. Ehhez szükségük van azok segítségére, akik korábban is vették a műholdat, mivel az utolsó pillanatok bolygónk bármely pontja felett érhetik, így a nagy kérdés bárkit érinthet a világon: ki veszi a Masat-1 utolsó jeleit? A visszatérést követően az előbbi kérdés megválaszolása mellett egy statisztikát is szeretnének kiadni azokról az állomásokról, melyek a legtöbb csomagot küldik az utolsó 168 órában. Kapcsolódó cikkek:
GYORSHÍR: Elindult a Masat-1 a Vega rakétával
Sikeresen pályára állt az első magyar műhold
GYORSHÍR: HA5MASAT az éterben!
Egy hónapja pályán
A magyar műhold első felvételei
Masat-1 szakmai nap
Egy éves és jól van!
Tízezerszer a Föld körül
Masat és műegyetemi fiatalok
A Masat-1 végnapjai