A talajnedvességet a világűrből követve megbecsülhető, mennyi vizet fordítanak a termőföldek öntözésére, az adatok segítenek a gazdáknak a vízfelhasználás optimalizálásában.
A mérések azért különösen fontosak, mert az öntözés alapvető a világ egyre növekvő népességének élelmiszer-ellátásában. Becslések szerint a világ édesvíz-fogyasztásának mintegy 70%-át használjuk öntözésre, így ez jelenti a legnagyobb mértékű emberi beavatkozást a víz körforgásába. A népesség növekedése miatt egyre növekvő élelmiszerigény az öntözött területek, a klímaváltozás pedig az adott területen felhasznált öntözővíz mennyiségének növelését teszi szükségessé, így ez az arány a jövőben várhatóan tovább nő. Különösen fontos a felhasznált víz mennyiségének minél pontosabb követése azokon a területeken, ahol a víz csak szűkösen áll rendelkezésre. Ebben segít az űrtechnika, a műholdas mérések.
Az ESA talajnedvességet mérő SMOS műholdja. (Fantáziakép: ESA / AOES Medialab)
Egy a közelmúltban online már megjelent tudományos cikk szerzői műholdas mérések alapján próbálják számszerűsíteni a felhasznált öntözővíz mennyiségét. A kutatást egy olasz hidrológiai kutatóintézet (CNR Research Institute for Geo-Hydrological Protection) munkatársa vezette. Első lépésként kilenc vizsgálati területet jelöltek ki az Egyesült Államokban, Európában, Afrikában és Ausztráliában. Munkájukhoz elsősorban az ESA SMOS műholdja adatait használták, de ezen kívül a NASA Soil Moisture Active Passive (SMAP) küldetése, az Eumetsat MetOp műholdjai szórásmérője és a NASA Aqua műholdján működő, a Japán Űrügynökség (JAXA) által fejlesztett mikrohullámú pásztázó sugárzásmérő adataira is támaszkodtak.
A talajnedvesség műholdas mérésének az öntözővíz felhasznált mennyiségének becslésére szolgáló módszer működőképességét az Egyesült Államokban, Európában, Afrikában és Ausztráliában kijelölt kilenc tesztterületen igazolták. (Kép: CNR)
A műholdak adatai alapján meghatározták a talajnedvességet, és abból következtettek a két egymást követő mérés közötti időszakban öntözésre felhasznált víz mennyiségére. Munkájuk folytatásában a Copernicus program Sentinel–1 és –2 műholdjai nagyobb felbontású adatait is használni szeretnék.
Spanyolország három vizsgált területén a felhasznált öntözővíz mennyiségére vonatkozó helyi becslések (zöld) és a műholdas vizsgálat eredményei (sárga) jelentős eltérést mutatnak. (Kép: CNR)
Hasonló kutatások a Bécsi Műszaki Egyetemen és a Leuveni Katolikus Egyetemen is folynak, amint arról annak a kutatócsoportnak a tagjai egy előzetesen vitára közreadott cikkükben beszámolnak. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Víztakarékosság és GPS
A San Joaquin-völgy süllyedése
A kaliforniai szárazság az űrből
Zöldülő sivatag
Hatékony öntözővíz-felhasználás műholdas segítséggel
Az űrből is látszik a talaj szárazsága
Mennyi vizet használunk öntözésre? (ESA)