Műholdfelvételek segítik felmérni Texasban és a szomszédos államokban a gyapottermelésben károkat okozó rovar elterjedését, illetve szerencsére visszaszorulását.
A gyapottokmányos bogár (gyapotormányos bogár, gyapotfúró bogár, gyapotevő bogár) dél felől érte el az Egyesült Államok területét, még az 1890-es években jegyezték fel, hogy első példányai megjelentek a mexikói határt képező Rio Grande északi partján. Ettől kezdve gyorsan terjedt elsősorban az USA délkeleti területein, de idővel az Atlanti-óceán partvidéke, illetve délnyugat és nyugat felé is elterjedt, sok milliárd dolláros kárt okozva a gyapotültetvényeken. Az 1970-es években az Egyesült Államokban felhasznált rovarirtó teljes mennyiségének mintegy harmadát a gyapottokmányos bogár elleni küzdelemre fordították. Legújabban ezt a harcot már műholdfelvételek is segítik.
Gyapottermelő területek 2022-ben Texasban (piros pontok) az USA mezőgazdasági statisztikai szolgálata (NASS) adatai alapján, a térkép részben műholdas adatok alapján készült. Az USA 17 államában termelnek gyapotot, a legjelentősebb termelő Texas, amely az országos mennyiség 40%-át adja. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; mezőgazdasági adatok: USDA NASS)
Az USA Mezőgazdasági Minisztériumának állat- és növény-egészségügyi felügyelete az 1970-es években indított országos kampányt a kártevő kipusztítása érdekében, a rovarirtós permetezés mellett feromon-csapdákat helyeztek el a fertőzött területeken, a farmerek figyelmét pedig felhívták arra, hogy a gyapotföldek körültekintőbb kezelésével (az ültetés és betakarítás időpontjának pontos megválasztásával, a betakarítás utáni növénymaradványok eltávolításával) a kártevő visszaszorítható. Ennek köszönhetően ma az USA gyapotföldjeinek 97%-a mentes a gyapottokmányos bogártól. Ennek ellenére Texas déli részén, a Rio Grande völgyében továbbra is gondot okoz a bogár, mert ott a meleg és nedves időjárásnak köszönhetően példányai képesek áttelelni, Mexikó felől pedig biztosított az „utánpótlás”. A károk további csökkentését segíti, ha a szakemberek pontosan fel tudják mérni a rovar elterjedését.
Texas déli részén a gyapotot február–márciusban ültetik és augusztus–szeptemberben takarítják be. A felvételt a növekedési időszak elején, 2022. május 13-án készítette a Landsat–8 OLI műszere Willacy és Cameron megyékről, a Rio Grande völgyének legjelentősebb gyapottermelő területeiről (a felvétel az alsó térképen megjelölt területet mutatja). A képen a világoszöld parcellák a gyapotföldek, míg a cirok- és búzatermelő területek sötétzöldek. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
Ebben vannak segítségükre a műholdas adatok. A NASA Landsat–8 és –9 műholdjain működő OLI, illetve OLI–2 (Operational Land Imager) műszerekkel nyolcnaponként készülnek felvételek az érintett területekről, amelyek elég részletesek ahhoz, hogy megfelelő algoritmusok segítségével a szakemberek meg tudják különböztetni a gyapotot a ciroktól és más termesztett növényektől. A műholdfelvételeket 2019 óta használják, munkájuk során az európai Sentinel–2 műholdaknak a látható és közeli infravörös sávokban készült felvételeit is használják. A pontosabb elterjedési adatokban és a célzott védekezésnek köszönhetően jelentősen csökkent a gyapottokmányos bogarak száma, amit a fermoncsapdákpan elfogott példányok számával jellemeznek. Míg évtizedekkel ezelőtt ez a szám milliós nagyságrendű volt, 2018-ra százezer alá, 2022-re pedig néhány ezerre csökkent. Becslések szerint néhány éven belül a kártevő teljesen eltűnhet a Rio Grande völgyéből.
A gyapottokmányos bogár (Anthonomus grandis) 1910–15 között Alabamában a teljes gyapottermést tönkretette, mára sikerült jelentésen visszaszorítani. (Kép: NASA Earth Observatory)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Boca Chica a világűrből
Indiánok és földművelés a Colorado mentén
Rovarvadászat űrfelvételekkel
Műholdképekkel a gyapottokmányos bogár ellen Texasban (NASA EO)
A gyapottokmányos bogár (Wikipédia)