Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Minden jó, ha a vége jó...

Öreg adó nem vén adó

Öreg adó nem vén adóA NASA Voyager–1 szondája azzal a fedélzeti rádióadójával küldött üzenetet, amelyet 1981 óta nem használtak.

Dupla csapás

Dupla csapásA 2013 óta működő európai asztrometriai űrtávcső, a Gaia a közelmúltban két kellemetlenségnek is ki volt téve, amelyek munkát adtak a földi szakembereknek.

SLIM: a harmadik ébredés

SLIM: a harmadik ébredésA japán holdszondát egyetlen éjszaka túlélésére sem tervezték, mégis a harmadik után is bejelentkezett.

IM-1: mégsem áll, oldalra borult

IM-1: mégsem áll, oldalra borultAz Intuitive Machines Nova-C leszállószondája az első hírekkel ellentétben nem a tervezett, függőleges helyzetben érte el a Hold felszínét.

Euclid: javítva!

Euclid: javítva!Egy szoftverfrissítéssel sikerült úrrá lenni az ESA égtérképező űrtávcsövének akár a küldetés meghiúsulásával is fenyegető hibáján.

JUICE: végre kinyílt az antenna

JUICE: végre kinyílt az antennaAz egy hónapja indított európai Jupiter-szonda RIME műszerének 16 m-es antennájával meg kellett küzdeniük a szakembereknek.

Újra kommunikál a CAPSTONE

Újra kommunikál a CAPSTONESzerencsés fordulat: sikerült kapcsolatba lépni a NASA Hold körüli pályára tartó kis űreszközével.

Ütközéselkerülő manőver egy Galileo műholddal

Ütközéselkerülő manőver egy Galileo műholddalA Galileo navigációs rendszer történetében először kellett ütközéselkerülő manővert végrehajtania egy műholdnak.

Rossz pálya, jó eredmény

Rossz pálya, jó eredményKét Galileo navigációs műhold 2014-ben nem megfelelő pályára került, de segítségükkel most a korábbinál pontosabban kimérték a gravitációs vöröseltolódást.

MARSIS: az antennanyitástól a víz felfedezéséig

MARSIS: az antennanyitástól a víz felfedezéséigNemrég adtunk hírt róla, hogy a Mars Express szonda radarjával felszín alatti vízre utaló jeleket találtak a Marson. Milyen izgalmakkal kezdődött a történet 2004-ben?

Időben megérkezett a Cygnus

Időben megérkezett a CygnusÁltalában nem szoktunk külön hírt szentelni a teherűrhajók csatlakozásának a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS), de a Cygnus NG-21 most kivétel.

Eltemették Zudov szovjet űrhajóst

Eltemették Zudov szovjet űrhajóstA szovjet–orosz űrhajózás történetében megesett egyetlen – nem szándékos – vízre szállás még életben lévő űrhajósa június 12-én, 82 éves korában hunyt el.

A SLIM a második holdi éjszakáját is túlélte

A SLIM a második holdi éjszakáját is túlélteEmlékeznek még a januárban furcsa helyzetben a Holdon landolt japán űrszondára?

Felébredt a Holdon a SLIM

Felébredt a Holdon a SLIMTöbb mint egy héttel a félsikerű sima holdi leszállás után a japán űrszonda napelemei elkezdtek energiát termelni. Még maradt egy-két nap a hasznos munkára.

A legöregebbek

A legöregebbekA legöregebb még működő űreszközöket múzeumba illő technológiák és néha ötletes, egyedi műszaki megoldások tartják életben.

Kínai rakétaroncs: a Csendes-óceánba hullott

Kínai rakétaroncs: a Csendes-óceánba hullottAhogy várható volt, a Mengtien űrállomásmodult indító rakétafokozat a startot követő néhány nappal irányítatlanul belépett a légkörbe.

Sijen-10: mégis megmentik?

Sijen-10: mégis megmentik?A szeptember végén indított kínai geoszinkron műhold kezdetben átmeneti pályán ragadt, de a jelek szerint mégis meg tudták kezdeni magasságának megemelését.

ESEO: nehezen, de valami elindult!

ESEO: nehezen, de valami elindult!Az Európai Űrügynökség (ESA) diákműholdja tavaly december 3-án állt pályára. A kezdeti nehézségek után most megkezdődhet a beüzemelése.

Kényszerleszállás után, épségben

Kényszerleszállás után, épségbenNéhány száz kilométerre a bajkonuri indítóhelytől földet ért Alekszej Ovcsinyin és Nick Hauge, a balszerencsés Szojuz MSZ-10 két űrhajósa.

A SES-14 jól van

A SES-14 jól vanA SES tegnap éjjel felbocsátott műholdja jó állapotban van és a start során fellépő anomália ellenére rendben halad a pályája felé.
Még több cikk a rovat archívumában

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024