Az amerikai műholdas navigációs rendszer 16 éve működő egyik műholdját hamarosan eltávolítják pályájáról.
Az eltelt több mint másfél évtized alatt, mióta a veterán műhold a rádiójeleit sugározza a Föld felé, a GPS egy szűkebb szakmai réteg által ismert alkalmazásból egy világszerte elterjedt, szinte mindenki által használt szolgáltatás lett.
Az SV-15 jelű GPS-hold 1990. október 1-jén startolt a floridai Cape Canaveralről, az amerikai légierő bázisáról. A GPS (Global Positioning System) globális navigációs műholdrendszert ugyanis az amerikai hadsereg üzemelteti, bár hasznosítási területei (szárazföldi, vízi és légi navigáció, helyzetmeghatározás, időszinkronizáció, térképezés, geodézia, meteorológia, alacsony pályán keringő műholdak pályameghatározása, stb.) jócskán túlterjednek a katonai alkalmazásokon.
A most végét járó hold alaposan túlélte 7 évesre tervezett névleges élettartamát. Végül az utolsó fedélzeti frekvencia-etalon (atomóra) pontossága nem érte már el a megkívánt mértéket. Március 14-e óta nem sugároz navigációs jeleket a felhasználók számára, s kb. egy hónapos végső tesztsorozat után megszabadulnak tőle: eltávolítják eddig elfoglalt, 20 200 km magas pályájáról (vagyis megemelik a pályamagasságát, hogy a jövőben ne „találkozhasson” a konstelláció működő tagjaival). Helyére hamarosan új űreszköz kerül.
Az SV-15 volt az utolsó működő darab a GPS Block II-es sorozatából. (Jelenleg már Block IIA, IIR és a legújabb típusú IIR-M holdak üzemelnek.) Természetesen nem ez a rendszer első műholdja, amely felmondta a szolgálatot, hiszen az első Block I-es GPS-hold még 1978-ban indult!
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Föld körül a legújabb GPS hold
Folytatódik a GPS modernizációja
A GPS technika csúcspontossága: kéregmozgás-vizsgálat (1. rész)
A GPS technika csúcspontossága: kéregmozgás-vizsgálat (2. rész)
Űrtechnika a hazai mezőgazdaságban
A hazai aktív GPS hálózat méréseinek analízise
Könyvajánló: GPS mindenkinek
A legidősebb működő GPS-hold vége (SpaceflightNow)